هشدار طالبان به غرب: تحریم‌ها لغو نشود موج پناهندگان اقتصادی به‌ راه می‌افتد

ایالات متحده حدود 9 میلیارد دلار سرمایه ارزی افغانستان را مسدود کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امیرخان متقی، سرپرست وزیر خارجه طالبان، به نمایندگان ایالات متحده و اروپا در نشست دوحه هشدار داد در صورت عدم لغو تحریم‌ها و ارسال کمک‌های بشر دوستانه، اروپا و آمریکا شاهد هجوم پناهندگان اقتصادی خواهند بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، امیرخان متقی، سه‌شنبه، 12 اکتبر (20 میزان)، گفته است که تضعیف حکومت آنها به «نفع هیچ‌کس» نیست و تاثیر مستقیم آن بر جهان در بخش امنیت و مهاجرت اقتصادی خواهد بود، چراکه موجی از پناهجویان رهسپار کشورهای غربی خواهند شد.

متقی در این نشست، خواهان لغو تحریم‌های موجود شده است که به گفته او «فعالیت بانک‌ها در افغانستان به حالت عادی بازگردند».

طالبان پس از به‌دست گرفتن قدرت در این کشور، بر بانک‌ها محدودیت وضع کرده است. دارندگان حساب بانکی در این کشور تنها اجازه برداشت 20 هزار افغانی و یا 200 دالر پول نقد در هفته را دارند.

امیر خان متقی در دیدار با نمایندگان آمریکا و اروپا همچنان افزوده است باید به تحریم‌ها پایان داده شوند تا: «گروه‌های خیریه، سازمان‌ها و دولت بتوانند حقوق کارکنان خود را با ذخایر خود و منابع مالی بین‌المللی پرداخت کنند.»

وزیر خارجه قطر نیز چهارشنبه، 13 اکتبر در همین پیوند اعلام کرده است که «هیچ راه روشنی» بخاطر آزاد شدن سرمایه‌های این کشور در خارج موجود نیست.

پس از پیشروی‌های سریع ستیزه‌جویان طالبان در اقصی‌نقاط افغانستان و تسخیر پایتخت این کشور به‌دست آنها که به سقوط دولت مرکزی در کابل انجامید، دولت آمریکا ذخایر مالی افغانستان در ایالات متحده را مسدود کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید