«جبهه مقاومت ملی افغانستان»: کشتار نظامیان پیشین توسط طالبان ادامه دارد

پیش‌تر مقامات محلی در پنجشیر از کشف سه‌ گور دسته‌جمعی خبر دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«جبهه مقاومت ملی افغانستان»، ضمن متهم کردن طالبان به جنایات جنگی اعلام کرده است کشتار نظامیان حکومت پیشین، غیرنظامیان و کوچ اجباری شهروندان توسط طالبان ادامه دارد.

جبهه مقاومت، سه‌شنبه، 12 اکتبر (20 میزان)، با نشر یک اعلامیه از سازمان‌ها و موسسات بین‌المللی خواسته است تا اقدامات لازم را جهت رسیدگی به وضعیت رقت‌بار بشری و حفظ حقوق انسانی در این کشور انجام دهند.

در اعلامیه آمده است، طالبان با ادامه ارتکاب جرایم، جنایات، کشتار غیرنظامیان، نظامیان پیشین، سرکوب و اعدام‌های صحرایی، تصرف عدوانی املاک شهروندان، تجاوز به حریم خصوصی و اعمال سیاست تبعیض آمیز در برابر دیگر اقوام تلاش دارد تا صدای شهروندان و عدالت‌خواهان را خاموش کند.

«جبهه مقاومت ملی افغانستان»، کوچ اجباری شهروندان در ولایت‌های (استان‌های) دایکندی، قندهار، بلخ و اندراب‌ها، قتل‌های دسته جمعی در پنجشیر و ناپدید سازی شهروندان توسط طالبان را مصداق جنایات جنگی، نسل کشی و پاک‌سازی قومی عنوان کرده است.

در این اعلامیه، جبهه مقاومت به تشکیل حکومت فراگیر در کشور تاکید کرده و از موضع گیری جامعه بین‌المللی بخاطر به رسمیت نشناختن حکومت طالبان استقبال کرده و افزوده است باید این موضع را همچنان با قاطعیت دنبال کنند.

این جبهه، ضمن استقبال از اعتراضات مدنی و مقاومت شهروندان در برابر طالبان علاوه کرده است که ایستادگی‌ها در برابر طالبان تا رسیدن به اهداف‌شان همچنان ادامه خواهد یافت.

از سویی دیگر جبهه مقاومت اعلام کرده است در تبانی با چهره‌های سیاسی، نمایندگان مجلس، علما، نخبگان و نطامیان پیشین اقدامات لازم را برای مهار فروپاشی نظام جمهوری در این کشور در دست خواهند گرفت.

این جبهه همچنان خواستار حکومتی شده که از طریق ساز و کارهای قانونی با اراده شهروندان شکل گرفته باشد، اما حکومت موقت که طالبان آن را اعلام کرده است فاقد این معیارها تشکیل شده است.

پیش‌تر، مسئولان محلی در ولایت پنجشیر در شرق افغانستان از کشف 3 گور دسته‌جمعی متعلق به نیروهای «جبهه مقاومت ملی» به رهبری احمد مسعود که در نبرد با طالبان کشته شده‌اند، خبر دادند.

به گفته مسئولان محلی پنجشیر، دست‌های همه این کشته‌شدگان مدفون از پشت بسته بود.

به گزارش رسانه‌های افغانستان، صالح محمد ریگستانی، یکی از فرماندهان «جبهه مقاومت ملی» شنبه، 9 اکتبر، در صفحه فیسبوک خود نوشت: «کشف گورهای دسته‌جمعی در پنجشیر افراد با دستان بسته به زیر خاک گردیده‌اند کاری که حتی شوروی هنگام هجوم به افغانستان انجام نداده بود.»

او در ادامه نوشت: «هنوز از دایکندی و سایر نقاط هزاره نشین خبری نیست که چی گورهای دیگری کشف خواهد شد.»

در همین حال، مولوی آغا میر، مسئول استخبارات گروه طالبان در پنجشیر به رسانه‌های داخلی تایید کرد که اجساد از کشته شدگان نیروهای «جبهه مقاومت ملی» در ولسوالی رخه ولایت پنجشیر کشف شده است.

گفتنی است که با تسلط گروه طالبان بر افغانستان جبهه‌ای به نام «جبهه مقاومت ملی» به رهبری احمد مسعود، پسر احمد شاه مسعود در ولایت پنجشیر برای مقاومت در برابر طالبان شکل گرفت که برای حدود یک ماه مقابل طالبان ایستادگی و از ورود آنها به پنجشیر جلوگیری کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید