گوتریش: اقتصاد افغانستان در حال فروپاشی است

پس از تسلط طالبان بر کابل، ایالات متحده حدود 9 میلیارد دلار افغانستان را مسدود کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوتریش، دبیرکل سازمان ملل نسبت به فروپاشی اقتصاد افغانستان هشدار داده و از کشورهای جهان خواسته است برای جلوگیری از آن به اقتصاد این کشور پول نقد تزریق کنند.

گوتریش، دوشنبه، 11 اکتبر (19 میزان)، گفته است وضعیت اقتصادی در افغانستان، حتی قبل از سقوط حکومت پیشین و مسدود شدن دارایی‌های این کشور توسط ایالات متحده در اثر خشکسالی و شیوع ویروس کرونا متاثر شده بود.

او بانک‌های این کشور را در حال مسدود شدن خوانده و علاوه کرده است: «خدمات ضروری مانند مراقبت‌های بهداشتی در بسیاری از مناطق به حالت تعلیق درآمده است» و از سویی دیگر بحران بشری نیز در حال رشد است.

به گفته گوتریش، کمک‌های بشردوستانه به افغانستان ادامه دارد و این کمک‌ها تنها جان انسان‌ها را حفظ می‌کند و برای نفس کشیدن اقتصاد این کشور باید راه‌های جستجود شود که این کار بدون نقض قوانین بین‌المللی نیز ممکن است.

بر بنیاد اظهارات او، بحران بشری حداقل 18 میلیون شهروند افغانستان که بیشتر از نصف جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهد تحت تاثیر قرار داده است، در حالی که فصل زمستان در حال نزدیک شدن است سازمان ملل همچنان در تلاش کمک رسانی به شهروندان است.

گوتریش تاکید کرده است که برای مهار وضعیت پیش آمده در این کشور باید راه حل جستجو شود و این کار به عهده کسانی‌اند که در افغانستان مسئول‌ هستند.

پس از پیشروی‌های سریع ستیزه‌جویان طالبان در اقصی‌نقاط افغانستان و تسخیر پایتخت این کشور به‌دست آنها که به سقوط دولت مرکزی در کابل انجامید، دولت آمریکا ذخایر مالی افغانستان در ایالات متحده را مسدود کرد.

برخی مقامات دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، که نخواستند نام‌شان فاش شود، چهارشنبه، 18 اوت 2021، به خبرگزاری «سی.ان.بی.سی» اطلاع دادند که دولت آمریکا دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان در ایالات متحده را در اختیار طالبان نخواهد گذاشت.

تام بلاک، کارشناس اقتصادی موسسه «فاندسترات»، که پیشتر مشاور مالی وزارت خارجه آمریکا بوده، در این باره گفت: «حکومت جدید افغانستان، با نظر به دستور مسدود شدن سرمایه‌های این کشور در ایالات متحده، که مانع از پرداخت بانک‌های آمریکایی و تسویه حساب می‌شود، در زمینه تحویل کالا و خدمات به عموم با یک چالش واقعی روبرو خواهد شد.»

بلاک افزود: «از طرف دیگر، از آنجایی که دولت سابق افغانستان روابط راهبردی نزدیکی با ایالات متحده داشت، میلیاردها دلار از سرمایه‌های این کشور را در حساب‌های خود در بانک‌های ایالات سپرده گذاشته بود. دولت جدید افغانستان به این پول‌ها دسترسی نخواهد داشت.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید