سیگار: طی 20 سال گذشته 114 هزار نفر در افغانستان کشته شدند

در جنگ 20 ساله ایالات متحده در افغانستان 2443 سرباز آمریکایی و 1144 سرباز ناتو کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

سیگار یا اداره بازرس ویژه آمریکا در امور افغانستان در گزارشی تازه‌اش اعلام کرد که طی 20 سال گذشته از حضور ایالات متحده در افغانستان، 114 هزار سرباز و افراد ملکی افغان کشته شدند.

بر اساس گزارش سیگار، که دوشنبه، 11 اکتبر، منتشر شد در جنگ 20 ساله ایالات متحده در افغانستان 66 هزار نظامی و 48 هزار غیرنظامی افغانستانی کشته شده و 75 هزار غیرنظامی دیگر این کشور زخمی شدند.

در این گزارش آمده است که طی این 20 سال همچنان بیش از دو هزار و 443 سرباز آمریکایی و یک هزار و 144 سرباز ناتو در افغانستان کشته شدند.

گفتنی است که 20 سال قبل نیروهای آمریکا و 42 کشور دیگر عضو ناتو برای مبارزه با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و تامین حکومت‌داری خوب وارد افغانستان شدند و در 31 اوت گذشته به طور ناگهانی این کشور را پس از 20 سال حضور نظامی ترک کرد.

دولت سابق افغانستان که تحت حمایت آمریکا و ناتو بود، همزمان با خروج نیروهای غربی سقوط کرد و در پی آن گروه طالبان که جنگ را از ماه‌ها قبل بر علیه نیروهای دولتی آغاز کرده بود به طور برق‌‌آسایی اغلب ولایت‌های 34گانه افغانستان را به کنترل خود درآورده و با تصرف کابل پایتخت، بر افغانستان مسلط شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید