.
.
.

سیگار: طی 20 سال گذشته 114 هزار نفر در افغانستان کشته شدند

در جنگ 20 ساله ایالات متحده در افغانستان 2443 سرباز آمریکایی و 1144 سرباز ناتو کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سیگار یا اداره بازرس ویژه آمریکا در امور افغانستان در گزارشی تازه‌اش اعلام کرد که طی 20 سال گذشته از حضور ایالات متحده در افغانستان، 114 هزار سرباز و افراد ملکی افغان کشته شدند.

بر اساس گزارش سیگار، که دوشنبه، 11 اکتبر، منتشر شد در جنگ 20 ساله ایالات متحده در افغانستان 66 هزار نظامی و 48 هزار غیرنظامی افغانستانی کشته شده و 75 هزار غیرنظامی دیگر این کشور زخمی شدند.

در این گزارش آمده است که طی این 20 سال همچنان بیش از دو هزار و 443 سرباز آمریکایی و یک هزار و 144 سرباز ناتو در افغانستان کشته شدند.

گفتنی است که 20 سال قبل نیروهای آمریکا و 42 کشور دیگر عضو ناتو برای مبارزه با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و تامین حکومت‌داری خوب وارد افغانستان شدند و در 31 اوت گذشته به طور ناگهانی این کشور را پس از 20 سال حضور نظامی ترک کرد.

دولت سابق افغانستان که تحت حمایت آمریکا و ناتو بود، همزمان با خروج نیروهای غربی سقوط کرد و در پی آن گروه طالبان که جنگ را از ماه‌ها قبل بر علیه نیروهای دولتی آغاز کرده بود به طور برق‌‌آسایی اغلب ولایت‌های 34گانه افغانستان را به کنترل خود درآورده و با تصرف کابل پایتخت، بر افغانستان مسلط شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم