دیدار غیر رسمی طالبان با مقامات آمریکایی و اروپایی

جامعه جهانی تلاش دارد ضمن ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان، از به‌رسمیت شناختن حکومت طالبان خودداری کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان اعلام کرد که هیئتی از این گروه سه‌شنبه، 12 اکتبر در دوحه، پایتخت قطر با مقامات آمریکایی و اروپایی دیدار می‌کند.

نبیله مصرالی، سخنگوی اتحادیه اروپا نیز اظهار داشت که مقاماتی از این اتحادیه به‌همراه برخی مسئولین آمریکایی سه‌شنبه با هیئتی از طالبان دیدار خواهند کرد.

سخنگوی اتحادیه اروپا افزود که در این دیدار درباره انتقال امن کسانی که خواستار خروج از افغانستان هستند، امکان دسترسی به کمک‌های بشردوستانه، احترام به حقوق زنان و ممانعت از تبدیل افغانستان به مکانی امن برای گروه‌های تروریستی بحث و تبادل‌نظر خواهد شد.

مصرالی تصریح کرد که دیدار مذکور، به‌منظور به‌رسمیت شناختن دولت موقت افغانستان نبوده و تنها نشستی غیر رسمی و کارشناسانه خواهد بود.

کمک‌های بشردوستانه

جورپ بورل، مسئول سیاست خارجی اروپا هم تاکید کرد که کمک‌های مستقیم این اتحادیه به مردم افغانستان با هدف جلوگیری از فروپاشی این کشور انجام می‌گیرد.

بورل در دیدار با وزرای توسعه و سرمایه‌گذاری کشورهای عضو اتحادیه اروپا گفت: «ما نمی‌توانیم تنها نظاره‌گر حوادث در افغانستان باشیم. باید سریعا وارد عمل شویم.»

جامعه جهانی هم‌اکنون با چالش کمک به مردم نیازمند افغانستان بدون به‌رسمیت شناختن حکومت طالبان مواجه است.

طالبان
طالبان

از سویی، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد تصریح کرد که از عدم التزام طالبان به قرارهای پیشین درباره رعایت حقوق زنان و دختران افغانستانی بسیار ناراحت است.

او با اشاره به نقش مهم زنان گفت: « بدون حضور زنان فرصتی برای بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی افغانستان وجود ندارد.»

مذاکرات صریح

ایالات متحده دیدار با هیئت طالبان در روزهای شنبه و یک‌شنبه گذشته در قطر را صریح و روشن عنوان کرد.

مقامات طالبان نیز اظهار داشتند که آمریکا با ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان موافقت کرده اما از به‌رسمیت شناختن حکومت طالبان اجتناب کرده است.

عناصر طالبان در کابل
عناصر طالبان در کابل

واشینگتن پس از تصرف کابل در اوت گذشته توسط گروه طالبان همواره تاکید کرده که این گروه باید متعهد شود، افغانستان مجددا پایگاه القاعده و سازمان‌های تروریستی دیگر نخواهد شد.

طالبان بیست سال پس از حمله آمریکا به افغانستان به‌دلیل نقش سازمان القاعده در حملات 11 سپتامبر 2001 و عدم تحویل اسامه بن لادن رهبر این سازمان به واشینگتن، مجددا بر کل کشور حاکم شدند.

ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی از هنگام تصرف کامل افغانستان توسط طالبان با شرایط خاصی روبرو هستند که مهمترین آن وضعیت اسفناک انسانی در این کشور است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید