پنج نفر به اتهام عضویت در گروه «داعش» در افغانستان بازداشت شدند

در حمله شاخه خراسان گروه «داعش»، به مسجد سیدآباد در کندز 150 شهروند شیعه کشته و 200 تن دیگر مجروح شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

طالبان اعلام کرده است که پنج نفر را به اتهام عضویت در شاخه خراسان گروه «داعش»، در ولایت (استان) پکتیا در شمال شرق افغانستان بازداشت کرده‌ است.

خالقیار احمدزی، رئیس اطلاعات فرهنگ طالبان در پکیتا به رسانه‌ها گفته است که این پنج نفر، یک‌شنبه، 10 اکتبر (18 میزان)، طی یک عملیات ویژه عناصر طالبان در ولسوالی (شهرستان) احمدابا، بازداشت شده‌اند.

به گفته او، افراد بازداشت شده در تحقیقات اولیه اعتراف کرده‌اند که از اعضای شاخه خراسان گروه «داعش»، هستند و مقامات نظامی و استخباراتی طالبان تلاش دارند تا دیگر همکاران آنها را بازداشت و به دست قانون بسپارند.

باشندگان این ولایت شمال شرقی افغانستان، از حضور داعش در این ولایت ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند ممکن است شاخه خراسان گروه «داعش»، به ناامنی‌ در این ولایت دامن بزنند.

در حالی که نگرانی‌ها از تهدید «داعش»، در افغانستان هر روز افزایش می‌یابد، سهیل شاهین، سخنگوی طالبان اخیرا در قطر گفته است که طالبان در مبارزه با گروه‌های تروریستی از جمله «داعش» در افغانستان با ایالات متحده همکاری نخواهد کرد.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» به نقل از سهیل شاهین، نوشته است که این گروه مدعی‌ است به‌طور «مستقل» با شاخه خراسان گروه «داعش» برخورد خواهند کرد. این اظهارات قبل از آغاز نشست دو روزه طالبان با مقامات آمریکایی در قطر بیان شده است.

پس از سقوط حکومت پیشین این کشور به‌دست طالبان، «داعش» چندین حمله تروریسی از جمله دو حمله مرگبار را در کابل و ولایت (استان) کندز انجام داده است که خسارات سنگینی به‌جا گذاشت.

در حمله شاخه خراسان گروه «داعش»، جمعه، 8 اکتبر (16 میزان)، بر نمازگزاران شیعه و هزاره در مسجد جامع سیدآباد ولایت کندز در شمال شرق افغانستان، 100 نفر کشته و 140 تن زخمی شدند.

شاخه خراسان گروه «داعش» از سال 2014 از ولایت شرقی ننگرهار حضور خویش در افغانستان را اعلام کرد و تاکنون حملات مرگبار زیادی را علیه هزاره‌های این کشور انجام داده‌اند. طی چند سال گذشته مراکز آموزشی، مدارس، باشگاه‌های ورزشی و حتی مراسم‌ عروسی شعیان و هزاره‌ها نیز از سوی داعش هدف حمله قرار گرفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید