طالبان: آمریکا به افغانستان کمک‌های بشردوستانه خواهد کرد

در مورد به رسمیت شناختن طالبان در این نشست هیچ اشاره‌ای صورت نگرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پایان نشست دو روزه نمایندگان طالبان و ایالات متحده در قطر، وزارت خارجه طالبان مدعی شده است که واشینگتن با ادامه‌ کمک‌های بشردوستانه به افغانستان موافقت کرده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، دو‌شنبه، 11 اکتبر (19 میزان)، با انتشار بیانیه‌ وزارت خارجه در توییتر خود نوشت، نخستین دور گفت‌وگوها میان نمایندگان دو طرف به «خوبی پیش‌ رفت» و روی مسائل سیاسی به‌گونه «مفصل» بحث شده است.

بر بنیاد اعلامیه، ایالات متحده به تسهیل کمک‌های بشردوستانه دیگر نهادهای بشری به افغانستان نیز تعهد کرده است. طالبان نیز گفته‌ است در توزیع این کمک‌ها به صورت شفاف با نهادهای حقوق بشری همکاری خواهد کرد.

در اعلامیه بیان شده که در این نشست تاکید صورت گرفت نباید کمک‌های بشردوستانه با مسایل سیاسی در افغانستان پیوند زده شود. اما در مورد به رسمیت شناختن حکومت طالبان هیچ اشاره‌ای نشده است.

همزمان محمد نعیم، سخنگوی طالبان در قطر نیز در توییتر خود نوشته است، در جریان این نشست تلاش صورت گرفت تا روابط دیپلماتیک به «حالت خوب» باز گردد و چنین نشست‌هایی در آینده نیز ادامه پیدا کند.

او افزوده است طالبان برای سفر شهروندان خارجی به افغانستان، تسهیلات «اصولی» را فراهم خواهد کرد تا آنها بتوانند به این کشور رفت و آمد کنند.

آمریکا: طالبان بر اساس رفتارش قضاوت می‌شود

از سویی دیگر وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرده است که در این نشست به طالبان گفته‌اند آنها را بر اساس رفتارشان قضاوت خواهند کرد نه بر اساس اظهارات نمایندگان این گروه.

ند پرایس، یک‌شنبه، 10 اکتبر، در بیانیه‌ای ضمن بیان این موضوع افزوده است، نشست دو روزه نمایندگان ارشد دو طرف «صریح و حرفه‌ای» بوده است و تمرکز آن نیز روی نگرانی‌های امنیتی، مساله تروریسم و ایجاد یک کانال امن برای شهروندان ایالات متحده و دیگر کشورها بیان شده است.

در بیانیه همچنان آمده است در این نشست دو روزه نمایندگان آمریکا خواستار مشارکت معنادار زنان و دختران افغانستان شده‌اند.

پیش‌تر «رویترز» نوشته بود، تام وست، معاون وزارت خارجه و سارا چارلز، مقام ارشد بشردوستانه اداره توسعه‌ای آمریکا (USAID) عضو تیم مذاکرات ایالات متحده هستند.

به نوشته رویترز، مقامات آمریکایی در این دیدار به طالبان فشار وارد خواهند کرد تا زمینه‌ انتقال امن شهروندان آمریکایی و دیگران از افغانستان فراهم شود و بر پای‌بندی طالبان به تعهدات‌شان نیز بحث خواهد شد تا این اطیمنان حاصل شود که افغانستان بار دیگر به مکانی امن برای القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی در جهان تبدیل نشود.

بر اساس گفته‌های یکی از مقامات ارشد آمریکایی با این خبرگزاری، این نشست به‌منظور به‌رسمیت شناختن یا مشروعیت‌دادن به طالبان نخواهد بود و هر گونه مشروعیت‌بخشی از طریق اقدامات این گروه به‌دست خواهد آمد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید