طالبان در نشست دوحه: تضعیف حکومت کنونی افغانستان به نفع هیچ کسی نیست

پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، برای نخستین بار هیات ایالات متحده با طالبان نشست رو در رو برگزار کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌ طالبان گفت، در نشست قطر با هیات ایالات متحده این موضوع را مطرح ساخته است که تضعیف حکومت طالبان به نفع «هیچ کسی» نیست.

سرپرست وزارت خارجه طالبان، شنبه 9 اکتبر (17 میزان) در یک پیام صوتی افزوده است که در دیدار با هیات ایالات متحده در قطر همچنان روی عملی شدن موارد توافقنامه دوحه میان طالبان و ایالات متحده تاکید شده است.

او علاوه کرده است، در این دیدار به هیات آمریکایی گفتم تا به حریم هوایی افغانستان احترام بگذارند و از مداخله در امور داخلی این کشور پرهیز کنند.

سرپرست وزارت امور خارجه طالبان همچنان در این نوار صوتی علاوه کرده است که این گروه خواستار بهبود روابط با جامعه بین‌المللی است.

این دیدار که امروز نیز ادامه دارد از سوی متقی مهم عنوان شده، زیرا برای نخستین بار است که هیئت طالبان با صلاحیت کامل برای حل مسائل مربوط به افغانستان، با جامعه بین‌الملل وارد گفت‌وگو شده‌اند.

پیش‌تر رویترز به نقل از دو مقام ارشد ایالات متحده که از ذکر نام‌شان در گزارش خودداری شده، نوشته بود، نمایندگان آمریکا و طالبان قرار است روزهای شنبه و یک‌شنبه هفته جاری در قطر با یکدیگر دیدار کنند.

در این گزارش آمده است، تام وست، معاون وزارت خارجه و سارا چارلز، مقام ارشد بشردوستانه اداره توسعه‌ای آمریکا (USAID) عضو تیم مذاکرات ایالات متحده هستند، اما زلمی خلیل‌زاد، که نزدیک دو سال به عنوان نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان با طالبان گفت‌وگو کرده است، در میان هیئت شامل نیست.

متقی، جمعه در راس یک هئیت بلندپایه وارد قطر شد. در میان هیئت طالبان در دیدار با مقامات آمریکایی برخی از اعضای کابینه «موقت» این گروه نیز حضور خواهند داشت.

رویترز افزوده است، مقامات آمریکایی در این دیدار به طالبان فشار وارد خواهند کرد تا زمینه‌ انتقال امن شهروندان آمریکایی و دیگران از افغانستان فراهم شود. از سوی دیگر برای آزادی مارک فوریش، شهروند ربوده شده‌ ایالات متحده نیز گفت‌وگو خواهند کرد.

همچنان در این دیدار بر پای‌بندی طالبان به تعهدات‌شان نیز بحث خواهد شد تا این اطیمنان حاصل شود که افغانستان بار دیگر به مکانی امن برای القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی در جهان تبدیل نشود.

بر بنیاد گزارش رویترز، مقامات آمریکایی در این دیدار از طالبان می‌خواهند تا دست‌رسی آسان به کمک‌های بشردوستانه را برای شهروندان افغانستان فراهم سازد.

احترام گذاشتن به حقوق شهروندان افغانستانی به‌ویژه زنان و دختران و ایجاد یک دولت فراگیر و گسترده توسط طالبان، موضوعات دیگری است که در دیدار هیئت آمریکایی با طالبان به بحث گذاشته می‌شوند.

ادامه توزیع شناسنامه الکترونیکی

کابینه‌ سرپرست طالبان پس از شروع توزیع گذرنامه، اکنون فیصله کرده است که روند توزیع تذکره (شناسنامه) الکترونیکی برای شهروندان افغانستان مانند سابق ادامه یابد.

آژانس خبری دولتی «باختر»، که اکنون زیر نظر طالبان فعالیت دارد، یک‌شنبه 10 اکتبر (18 میزان) این خبر را منتشر کرده است، اما جزئیات بیشتر در این پیوند ارائه نکرده است.

پیش‌تر کابینه سرپرست طالبان به وزارت امور داخله خود دستور داده بود، روند توزیع پاسپورت (گذرنامه) و تذکره (شناسنامه) را دوباره از سر بگیرد.

روند توزیع این دو سند معتبر هویتی در افغانستان، از زمان تسلط طالبان بر کابل متوقف شده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید