طالبان: برای مبارزه با «داعش» در افغانستان با آمریکا همکاری نمی‌کنیم

در حمله داعش به مسجد سیدآباد ولایت کندز در شمال شرق افغانستان، 150 نفر کشته و نزدیک به 200 نفر مجروح شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سهیل شاهین، سخنگوی طالبان در قطر گفته است که طالبان در مبارزه با گروه‌های تروریستی از جمله «داعش» در افغانستان با ایالات متحده همکاری نخواهد کرد.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» به نقل از سهیل شاهین، نوشته است که این گروه مدعی‌اند بگونه «مستقل» با شاخه خراسان گروه «داعش» برخورد خواهند. این اظهارات قبل از آغاز نشست دو روزه طالبان با مقامات آمریکایی در قطر بیان شده است.

پس از سقوط حکومت پیشین این کشور به‌دست طالبان، «داعش» چندین حمله تروریسی از جمله دو حمله مرگبار را در کابل و ولایت (استان) کندز انجام داده است که خسارات سنگینی به‌جا گذاشت.

در حمله شاخه خراسان گروه «داعش»، جمعه 8 اکتبر (16 میزان)، بر نمازگزاران شیعه و هزاره در مسجد جامع سیدآباد ولایت کندز در شمال شرق افغانستان، 100 نفر کشته و 140 تن زخمی شدند.

اما یکی از پزشکان مستقر در ولایت کندز، شنبه 9 اکتبر، به روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان گفته‌ است که شمار قربانیان حمله انتحاری بر مسجد سیدآباد این ولایت به 150 کشته و حدود 200 مجروح افزایش یافته است.

شماری از قربانیان این حمله مرگبار تروریستی که در میان‌شان کودکان نیز شامل‌اند، بگونه‌ای دسته جمعی به خاک سپرده شدند.

وزارت امور خارجه ایالات متحده، حمله به نمازگزاران مسجد سیدآباد کندز در شمال شرق افغانستان را به‌شدت محکوم کرد و همزمان کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز آن را کشتار هدفمند شیعیان و هزاره‌ها در این کشور عنوان کرده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا جمعه 8 اکتبر (16 میزان) در بیانیه‌ای نوشت، شهروندان این کشور سزاوار داشتن «آینده‌ای عاری از ترور»اند. او همچنان با خانواده‌های قربانیان این رویداد ابراز همدردی کرده است.

همزمان کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز در یک اعلامیه، حمله به مسجد سیدآباد را محکوم کرده و نوشته است: «کمیسیون، با محکوم کردن این حمله، آن را جنایتی در ادامه کشتارهای هدفمندانه شیعیان و هزاره‌ها در کشور می‌داند و از این‌که هیچ سازوکار محافظتی قابل ‌اعتمادی برای حمایت از جمعیت در معرض خطر وجود ندارد، نگرانی شدیدش را ابراز می‌کند.»

از سوی دیگر دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز با ابراز نگرانی از خسارات بالا در این حمله مرگبار، آن را بخشی از الگوی نگران کننده خشونت در افغانستان عنوان کرده است.

در این اعلامیه آمده است، طی یک هفته گذشته این سومین حمله تروریستی بر امکان دینی در این کشور است که مسئولیت حمله بر مسجد عیدگاه در کابل را شاخه خراسان گروه «داعش» به عهده گرفت اما مسئولیت حمله در نزدیکی یک مسجد دیگر در ولایت (استان) خوست را هیچ گروهی نه پذیرفته است.

شاخه خراسان گروه «داعش» از سال 2014 از ولایت شرقی ننگرهار حضور خویش در افغانستان را اعلام کرد و تاکنون حملات مرگبار زیادی را علیه هزاره‌های این کشور راه‌اندازی کرده‌اند. طی چند سال گذشته مراکز آموزشی، مدارس، باشگاه‌های ورزشی و حتی مراسم‌ عروسی شعیان و هزاره‌ها نیز از سوی داعش هدف حمله قرار گرفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید