نمایندگان آمریکا با طالبان در قطر دیدار خواهند کرد

تاکید بر ایجاد دولت فراگیر، رعایت حقوق بشر و فراهم کردن زمینه خروج امن شهروندان خارجی بخشی از مذاکرات مقامات آمریکایی خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، نمایندگان ایالات متحده برای نخستین بار با مقامات ارشد طالبان به‌گونه‌ای رسمی در قطر دیدار خواهند کرد.

خبرگزاری «رویترز» گزارش داد که نمایندگان بلندپایه طالبان، جمعه 8 اکتبر وارد قطر شده‌اند.

رویترز به نقل از دو مقام ارشد ایالات متحده که از ذکر نام‌شان در گزارش خودداری شده، نوشته است، نمایندگان آمریکا و طالبان قرار است روزهای شنبه و یک‌شنبه هفته جاری در قطر با یکدیگر دیدار کنند.

در این گزارش آمده است، تام وست، معاون وزارت خارجه و سارا چارلز، مقام ارشد بشردوستانه اداره توسعه‌ای آمریکا (USAID) عضو تیم مذاکرات ایالات متحده هستند، اما زلمی خلیل‌زاد، که نزدیک دو سال به عنوان نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان با طالبان گفت‌وگو کرده است در میان هیئت شامل نیست.

در همین رابطه امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان، در راس یک هئیت بلندپایه، جمعه وارد قطر شد. در میان هیئت طالبان در دیدار با مقامات آمریکایی برخی از اعضای کابینه «موقت» این گروه نیز حضور خواهند داشت.

رویترز افزوده است، مقامات آمریکایی در این دیدار به طالبان فشار وارد خواهند کرد تا زمینه‌ انتقال امن شهروندان آمریکایی و دیگران از افغانستان فراهم شود. از سوی دیگر برای آزادی مارک فوریش، شهروند ربوده شده‌ ایالات متحده نیز گفت‌وگو خواهند کرد.

همچنان در این دیدار بر پای‌بندی طالبان به تعهدات‌شان نیز بحث خواهد شد تا این اطیمنان حاصل شود که افغانستان بار دیگر به مکانی امن برای القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی در جهان تبدیل نشود.

بر بنیاد گزارش رویترز، مقامات آمریکایی در این دیدار از طالبان می‌خواهند تا دست‌رسی آسان به کمک‌های بشردوستانه را برای شهروندان افغانستان فراهم سازد.

بر اساس گفته‌های یکی از مقامات ارشد آمریکای با رویترز، این نشست به‌منظور به‌رسمیت شناختن یا مشروعیت‌دادن به طالبان نخواهد بود و هر گونه مشروعیت‌بخشی از طریق اقدامات این گروه به‌دست خواهد آمد.

او افزوده است: «این ملاقات در ادامه‌ تعاملات عملگرا با طالبان است که طی آن بر موضوعات مربوط به منافع ملی آمریکا تاکید خواهد شد.»

احترام گذاشتن به حقوق شهروندان افغانستانی به‌ویژه زنان و دختران و ایجاد یک دولت فراگیر و گسترده توسط طالبان، موضوعات دیگری است که در دیدار هیئت آمریکایی با طالبان به بحث گذاشته می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید