دادگاه کیفری بین‌المللی خواستار اطلاعاتی از سازمان ملل درباره مقامات طالبان شد

پیش‌تر دادگاه کیفری بین‌المللی اعلام کرده بود که بررسی جنایات جنگی در افغانستان را دوباره از سر می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاه کیفری بین‌المللی، از سازمان ملل متحد خواسته است برای شروع تحقیقات در مورد جنایات جنگی در افغانستان، درباره هویت مقامات فعلی این کشور معلومات ارائه کند.

در اعلامیه‌ای که این دادگاه، جمعه 8 اکتبر (16 میزان) منتشر کرد، آمده است، دادگاه کیفری بین‌المللی برای شناسایی مقامات کنونی حکومت افغانستان، از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد و دفتر مجمع عمومی این سازمان، خواستار معلومات شده است.

بر بنیاد این اعلامیه، باید معلومات به‌روز از مقامات حکومت این کشور در اختیار آنها قرار گیرد. گفته شده است این تصمیم پس از آن گرفته شد که یک دادستان دیوان کیفری بین‌المللی برای آغاز دوباره تحقیقات در پیوند با افغانستان خواستار این اطلاعات شده است.

پیش‌تر کریم اسد احمدخان، دادستان جدید دیوان کیفری بین‌المللی (ICC) اعلام کرد که روند بررسی جنایات جنگی مربوط به طالبان و گروه «داعش» در افغانستان از سر گرفته خواهد شد.

احمدخان، دوشنبه، 28 سپتامبر (5 میزان)، در یک اعلامیه گفت، تمرکز این دفتر تحقیقاتی به جنایاتی خواهد بود که طی سال‌های گذشته از سوی طالبان و شاخه خراسان گروه «داعش» انجام شده‌ است.

بر بنیاد اعلامیه، بررسی این جنایات شامل اتهام حملات به غیرنظامیان، اعدام‌های غیرقانونی، آزار و اذیت زنان و دختران، جرایمی که در برابر کودکان انجام شده و برخی جنایات دیگر خواهد بود.

او تاکید کرد، باید پرونده‌های موثق تشکیل داد تا در محکمه به‌گونه‌ای معقول ثابت شود و تلاش بر این است تا پرونده‌ها را بر اساس شدت جنایات، موجودیت اسناد و سنگینی ادعا اولویت‌بندی کنیم.

حمله به میدان هوایی (فرودگاه) بین‌المللی کابل که هنگام تخلیه شهروندان خارجی و متحدان افغان آنها صورت گرفت از جمله پرونده‌هایی است که مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مسئولیت این حمله را شاخه خراسان گروه «داعش» به عهده گرفت. در این حمله بیش از 170 نفر به شمول شهروندان خارجی کشته و 200 نفر دیگر مجروح شدند.

جولینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، از این اقدام دیوان کیفری بین‌المللی استقبال کرد و گفت که باید گروه طالبان در برابر اتهامات وارده پاسخ بدهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید