آمریکا حمله به مسجد شیعیان در کندز افغانستان را محکوم کرد

در حمله بر نمازگزاران مسجد سیدآباد در کندز 100 نفر کشته و 140 نفر زخمی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه ایالات متحده، حمله مرگبار به نمازگزاران مسجد سیدآباد کندز در شمال شرق افغانستان را به‌شدت محکوم کرده و همزمان کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز آن را کشتار هدفمند شیعیان و هزاره‌ها در این کشور عنوان کرده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا جمعه 8 اکتبر (16 میزان) در بیانیه‌ای نوشته است شهروندان این کشور سزاوار داشتن «آینده‌ای عاری از ترور»اند. او همچنان با خانواده‌های قربانیان این رویداد ابراز همدردی کرده است.

همزمان کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز در یک اعلامیه، حمله به مسجد سیدآباد را محکوم کرده و نوشته است: «کمیسیون، با محکوم کردن این حمله، آن را جنایتی در ادامه کشتارهای هدفمندانه شیعیان و هزاره‌ها در کشور می‌داند و از این‌که هیچ سازوکار محافظتی قابل ‌اعتمادی برای حمایت از جمعیت در معرض خطر وجود ندارد، نگرانی شدیدش را ابراز می‌کند.»

از سوی دیگر دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز با ابراز نگرانی از خسارات بالا در این حمله مرگبار، آن را بخشی از الگوی نگران کننده خشونت در افغانستان عنوان کرده است.

در این اعلامیه آمده است، طی یک هفته گذشته این سومین حمله تروریستی بر امکان دینی در این کشور است که مسئولیت حمله بر مسجد عیدگاه در کابل را شاخه خراسان گروه «داعش» به عهده گرفت اما مسئولیت حمله در نزدیکی یک مسجد دیگر در ولایت (استان) خوست را هیچ گروهی نه پذیرفته است.

در پی وقوع یک انفجار در نزدیکی مسجدی شیعیان در شهر کندز در شمال شرق افغانستان 100 نفر کشته و 140 تن زخمی شدند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان ضمن تایید وقوع این انفجار در توئیتر خود نوشت که یگان ویژه‌ای برای بررسی به محل فرستاده شده است.

گروه داعش مسئولیت حمله انتحاری به مسجد سیدآباد بندرخان در ولایت کندز افغانستان را بر عهده گرفت. پیش‌تر نیز این گروه مسئولیت حمله به مسجد عیدگاه کابل را بر عهده گرفته بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید