لاوروف: مسئولیت بازسازی افغانستان بر عهده ناتو است

«مسکو قاطعانه با انتقال زیرساخت‌های نظامی ایالات متحده و غرب از افغانستان به کشورهای آسیای میانه مخالف است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت که کشورهای عضو ناتو باید مسئولیت اصلی بازسازی افغانستان را بر عهده بگیرند.

به گزارش خبرگزاری‌های روسیه، لاوروف جمعه، 8 اکتبر، خاطرنشان کرد که نشست مسکو گامی به سوی یک کنفرانس بین‌المللی است که در آن موضوع بازسازی افغانستان مورد بحث قرار می‌گیرد.

وی تاکید کرد که مسکو قاطعانه با انتقال زیرساخت‌های نظامی ایالات متحده و غرب از افغانستان به کشورهای آسیای میانه مخالف است.

روسیه از طالبان برای شرکت در یک نشست بین‌المللی که در ماه جاری در مسکو درباره افغانستان برگزاری می‌شود دعوت کرده است.

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان گفت که گفتگوها با طالبان در 20 اکتبر در مسکو برگزار می‌شود.

پیش از این ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان هم به رسانه‌های روسیه گفته بود مقامات طالبان منتظر دعوتنامه‌ای رسمی از روسیه برای سفر به مسکو هستند.

این در حالی است که دولت روسیه به تازگی اعلام کرد که در صورت گسترش اختلافات بین تاجیکستان و گروه طالبان، آماده حمایت قاطعانه از تاجیکستان است.

پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان مخالفت شدید خود را علیه این گروه ابراز داشت. تاجیکستان اخیرا در خط مرزی‌اش با افغانستان صدها نیرو مستقر کرده است.

از سوی دیگر، طالبان هزاران نفر از عناصر خود را در ولایت تخار و دیگر مناطق نزدیک مرز با تاجیکستان مستقر کرده است.

ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه پنج‌شنبه، 7 اکتبر، در یک نشست خبری گفت که روسیه امیدوار است طالبان به وعده‌های خود در مورد جلوگیری از تهدیدهای امنیتی از داخل افغانستان علیه کشورهای دیگر و در مقدمه آنها کشورهای همسایه، عمل کند.

زاخاروا در ادامه گفت: «در صورت لزوم، مطابق با اصول روسیه و تاجیکستان و مشارکت استراتژیک، همان طوری که رهبری روسیه بارها اعلام کرده است، قاطعانه عمل خواهیم کرد.»

ماریا زاخاروا گفت: «پایگاه 201 نظامی روسیه در تاجیکستان برای حمایت از حکومت تاجیکستان در صورت نیاز در هرگونه تنش، کاملا مجهز شده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید