روسیه: در صورت تهدید طالبان علیه تاجیکستان قاطعانه اقدام خواهیم کرد

طالبان هزاران نفر از عناصر خود را در ولایت تخار و دیگر مناطق هم‌مرز با تاجیکستان مستقر کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت روسیه به تازگی اعلام کرد که در صورت گسترش اختلافات بین تاجیکستان و گروه طالبان، آماده حمایت قاطعانه از تاجیکستان است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، پنج‌شنبه، 7 اکتبر، در یک نشست خبری گفت که روسیه امیدوار است طالبان به وعده‌های خود در مورد جلوگیری از تهدیدهای امنیتی از داخل افغانستان علیه کشورهای دیگر و در مقدمه آنها کشورهای همسایه، عمل کند.

زاخاروا در ادامه گفت: «در صورت لزوم، مطابق با اصول روسیه و تاجیکستان و مشارکت استراتژیک، همان طوری که رهبری روسیه بارها اعلام کرده است، قاطعانه عمل خواهیم کرد.»

پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان مخالفت شدید خود را علیه این گروه ابراز داشت. تاجیکستان اخیرا در خط مرزی‌اش با افغانستان صدها نیرو مستقر کرده است.

از سوی دیگر، طالبان هزاران نفر از عناصر خود را در ولایت تخار و دیگر مناطق نزدیک مرز با تاجیکستان مستقر کرده است.

ماریا زاخاروا گفت: «پایگاه 201 نظامی روسیه در تاجیکستان برای حمایت از حکومت تاجیکستان در صورت نیاز در هرگونه تنش کاملا مجهز شده است.»

تاجیک‌ها دومین گروه قومی بزرگ در افغانستان هستند و اکثریت جمعیت را در برخی مناطق شمالی این کشور نزدیک به مرز تاجیکستان تشکیل می‌دهند.

بر اساس گزارش رسانه‌های روسی، طالبان با یک گروه شبه‌نظامی مخالف تاجیکستان که ممکن است در حال برنامه‌ریزی برای حمله به تاجیکستان باشد، ائتلاف کرده است.

آندری رودنکو، معاون وزیر امور خارجه روسیه در این‌باره گفت: «در صورت لزوم همه کمک‌های لازم در چارچوب سازمان پیمان امنیت جمعی (به رهبری مسکو) به تاجیکستان ارائه می‌شود.»

رودنکو افزود: «در واقع گزارشاتی وجود دارد که طالبان نمی‌توانند وضعیت در شمال افغانستان را کنترل کنند... با این حال، ما امیدواریم که آنها به وعده‌هایی که داده‌اند (در مورد حمله نکردن به همسایگان) عمل کنند.»

در همین حال، روسیه از طالبان برای شرکت در یک نشست بین‌المللی در مسکو درباره افغانستان در ماه جاری نیز دعوت کرده است.

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رئیس جمهور پوتین در امور افغانستان گفت که گفتگوها با طالبان در 20 اکتبر در مسکو برگزار می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید