هجوم صدها متقاضی پاسپورت به اداره‌ گذرنامه در کابل

با تسلط طالبان بر افغانستان و قطع کمک‌های بین‌المللی اوضاع معیشتی در این کشور در سایه بی‌ثباتی و ناامنی، فروپاشی اقتصادی و گسترش فقر، بیکاری وخیم‌تر شده و شهروندان را برای یافتن پناه و آینده‌ای بهتر مجبور به ترک وطن کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک روز پس از اعلام اخباری مبنی بر بازگشایی ریاست پاسپورت در کابل، صدها متقاضی صدور گذرنامه، چهارشنبه، 6 اکتبر، به اداره پاسپورت شهر کابل، پایتخت افغانستان هجوم آوردند.

همزمان با تجمع ناگهانی متقاضیان در مقابل ریاست پاسپورت در کابل، نیروهای طالبان در تلاش برای حفظ نظم عمومی، تعدادی از مردم را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، طالبان گفته‌اند روند صدور پاسپورت که از نیمه ماه اوت گذشته متوقف شده است، شنبه آینده از سر گرفته می‌شود.

ماهر رسولی یکی از متقاضیان پاسپورت به رویترز گفت:«من برای دریافت گذرنامه آمده‌ام، اما همان‌طور که می‌بینید در اینجا مشکلات زیادی وجود دارد، سیستم کار نمی‌کند. هیچ مقام رسمی برای پاسخگویی به سوالات ما در اینجا وجود ندارد که به ما بگوید چه زمانی باید بیاییم. مردم گیج شده‌اند.»

رسولی افزود: «شغلی وجود ندارد و وضعیت اقتصادی نیز چندان خوب نیست، برای آینده خوبی برای فرزندانم باید از کشور بیرون شوم.»

متقاضیان گفتند که مشکلات اقتصادی و نبود کار، تمایل آنها را به خروج از افغانستان افزایش داده است.

فقر و گرسنگی از زمان تسلط گروه طالبان بر افغانستان که از خشکسالی و همه‌گیری کووید -19 نیز رنج می‌برد، بیشتر شده است.

سازمان ملل متحد اخیرا گزارش داد، در ماه‌های اخیر نیم میلیون نفر در افغانستان آواره شده‌اند و این تعداد در صورت از بین رفتن خدمات بهداشتی، مدارس و اقتصاد افزایش خواهد یافت.

به‌رغم اعلام طالبان مبنی بر استقبال از کمک‌های بین‌المللی، بسیاری از کشورها اما پس از تسلط طالبان بر افغانستان کمک‌های خود به این کشور را متوقف کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید