عفو بین‌الملل: طالبان 13 شهروند هزاره را در افغانستان به قتل رسانده است

به‌رغم اعلام عفو عمومی از سوی طالبان پس از تسلط بر افغانستان عناصر این گروه اما همچنان به خشونت‌ها علیه برخی شهروندان معترض این کشور به ویژه اقلیت‌های قومی و مذهبی ادامه می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان عفو بین‌الملل، در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده است که طالبان 13 شهروند هزاره افغانستانی، از جمله یک دختر 17 ساله را در ولسوالی (شهرستان) «خدیر» ولایت (استان) دایکندی، در مرکز افغانستان به قتل رسانده‌اند.

عفو بین‌الملل، گزارش جدید خود را سه‌شنبه 5 اکتبر (13 میزان) منتشر کرده است که بر اساس آن، طالبان در 31 اوت سال جاری میلادی، 11 عضو نیروهای وزارت دفاع پیشین این کشور را پس از تسلیم شدن به قتل رسانده است.

تحقیقات عفو بین‌الملل نشان می‌دهد که 9 تن از نظامیان پیشین وزارت دفاع ملی افغانستان، یک روز پس از تسلیم شدن به گروه طالبان، در کنار یک رودخانه برده شدند و بدون محکمه در آنجا به قتل رسیده‌اند، عفو بین‌الملل، افزوده است عکس‌ها و ویدیوهای این رویداد نشان می‌دهد که جسد 11 نفر کنار هم قرار داده شدند که در آن دیده می‌شود بیشتر قربانیان گلوله به سرشان اصابت کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، دو شهروند دیگر هزاره نیز هنگام فرار از مهلکه درگیری عناصر طالبان با نظامیان پیشین وزارت دفاع، در اثر شلیک گلوله عناصر طالبان به سوی غیرنظامیان کشته شده‌اند.

عفو بین‌الملل، کشتار نظامیان پیشین، توسط عناصر طالبان را مصداق جنایت جنگی خوانده و افزوده است طالبان بر خلاف تعهدات‌شان که گفته بودند کارمندان حکومت پیشین این کشور در امان خواهند بود، عمل کرده است.

پس از خروج کامل نیروهای بین‌المللی در 30 اوت سال جاری میلادی از این کشور، اقلیت‌های قومی و مذهبی، به‌خصوص هزاره‌ها که عمدتا شیعه هستند، بیشتر در معرض خطر قرار گرفته‌اند، اخیرا گزارش‌هایی از کوچ اجباری هزاره‌ها در منطقه تگاب دایکندی نیز به نشر رسیده که گفته می‌شود طالبان 800 خانواده را مجبور به ترک خانه‌های‌شان کرده‌اند.

پیش‌تر، سازمان «عفو بین‌الملل» اعلام کرده بود که جنگ‌جویان طالبان علیه مردان قوم هزاره در ولایات مختلف این کشور دست به کشتار زده‌اند.

بر اساس گزارش عفو بین‌الملل، طالبان پس از تصرف ولایت (استان) غزنی، برخی مردان قوم هزاره را کشتند، عفو بین‌الملل ضمن گفت‌وگو با شاهدان عینی در محل، دریافتند که بین 4 تا 6 ژوئیه در روستای مندرخت، ولسوالی «مالستان» که یک ولسوالی هزاره نشین است، قتل‌های فجیعی رخ داده است.

هزاره
هزاره

بر اساس این گزارش، شش تن مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌ و سه نفر زیر شکنجه شدید کشته شدند. از جمله یک نفر با دستار خود خفه شده و عضلات بازویش بریده شده است.

عفو بین‌الملل اضافه کرد: «ما از شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌خواهیم تا قطعنامه‌ای اضطراری صادر کند و از طالبان بخواهد به قوانین بین‌المللی حقوق بشر احترام بگذارند و امنیت همه افغان‌ها را بدون توجه به پیشینه قومی و اعتقادات مذهبی آن‌ها تضمین کنند.»

این نهاد نوشت: «شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد باید یک مکانیسم تحقیق قوی برای مستندسازی، جمع‌آوری و حفظ شواهد جنایات جاری و نقض حقوق بشر در سراسر افغانستان راه‌اندازی کند.»

در ادامه این گزارش آمده است: «این امر برای اطمینان از تصمیم‌گیری آگاهانه از سوی جامعه بین‌المللی و مبارزه با مصونیت از مجازات (این گروه) که همچنان به جنایات سنگین در کشور دامن می‌زند، حیاتی خواهد بود.»

هر چند گروه طالبان پس از تسلط بر افغانستان عفو عمومی صادر کرد اما عناصر آن همچنان به خشونت‌ها علیه برخی شهروندان به ویژه معترضان و افراد اقلیت‌های قومی و مذهبی ادامه می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید