دیدار استاندار خراسان رضوی با طالبان در کابل

پیش‌تر ژنرال محمد نبی مبین، یک عضو طالبان گفته بود، رئیس جمهوری ایران با «چشم سفیدی» در امور افغانستان مداخله می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد صادق معتمدیان، استاندار خراسان رضوی ایران، برای دیدار با مقامات طالبان در یک سفر رسمی وارد کابل شده است.

به گزارش «صدا و سیما»، استاندار خراسان رضوی یک‌شنبه، 3 اکتبر (11 میزان)، هنگام ورود به افغانستان با عبداالقیوم روحانی، والی (استاندار) طالبان در شهر هرات دیدار کرده و هدف این سفر «بررسی وضعیت تجارت و ترانزیت میان دو کشور» عنوان شده است.

به‌رغم اینکه جمهوری اسلامی، تا کنون حکومت «موقت» طالبان را به رسمیت نشناخته، پس از به قدرت رسیدن طالبان، این اولین سفر یک مقام ایرانی به کابل است.

پیش از سقوط افغانستان به‌دست طالبان تهران بارها به حمایت از این گروه متهم شده بود. در کنار آن هیئت طالبان سفرهای متعددی را به تهران انجام داده و با مقامات ارشد این کشور از جمله محمد جواد ظریف، وزیر خارجه وقت دیدار کرده بودند.

صدا و سیما به نقل از معتمدیان نوشته است: «با توجه به شرایط خاص مردم افغانستان، دراین سفر وضعیت مردم این کشور بویژه مهمترین نیاز‌های آن‌ها به کمک‌های بشردوستانه را نیز بررسی خواهیم کرد تا براساس آن اقدامات لازم صورت بگیرد.»

این رسانه، افزوده است: «با توجه به مشترکات تاریخی، دینی و زبانی میان این دو کشور همسایه، ضرورت احساس شده است تا استاندار خراسان رضوی وضعیت ترانزیت میان افغانستان و ایران به‌خصوص خراسان رضوی را که دارای 300 کیلومتر مرز مشترک است از نزدیک بررسی کند.»

در همین راستا، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، از کشورهای همسایه از جمله ایران، پاکستان، تاجیکستان و ترکمنستان خواسته است بدون درنظرداشتن تعاملات و دیدگاه‌های سیاسی سهولت را در روابط تجارتی با این کشور فراهم سازند.

عبدالقیوم روحانی، در دیدار با معتمدیان گفته است که آنها بگونه مشترک «دشمن مشترک ایران و افغانستان» را شکست داده‌اند و افزوده، طالبان برای تامین امنیت مرزی میان دو کشور پاسگاه‌های امنیتی را فعال کرده است.

سفر معتمدیان در حالی صورت می‌گیرد که پیش‌تر، جنرال (ژنرال) محمد نبی مبین، یک عضو طالبان در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «آریانانیوز»، گفته بود، رئیس جمهوری ایران با «چشم سفیدی» در امور افغانستان مداخله می‌کند.

او با هشدار به ابراهیم رئیسی افزوده بود که در حکومت طالبان «جاسوسان»، کشورهای همسایه جای نخواهند داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید