احتمال قطع برق در افغانستان؛ طالبان هزینه برق وارداتی را پرداخت نکرده است

اداره ملی برق درباره قطع دائمی برق وارداتی به کابل در صورت پرداخت نکردن وجه آن، اخطار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

داوود نورزی، رئیس پیشین شرکت وارد کننده برق افغانستان (برشنا) هشدار داده است در صورتی‌که طالبان، بدهی‌‌های خود به کشورهای صادر کننده برق را پرداخت نکند، ممکن است در زمستان پیش رو برق وارداتی قطع شود.

رئیس پیشین شرکت برشنا، یک‌شنبه، 3 اکتبر (11 میزان) در گفت‌وگو با روزنامه «وال استریت‌ژورنال» گفته است تا کنون طالبان به کشورهای ازبکستان، تاجکستان، ترکمنستان و ایران که بیشترین برق افغانستان را تامین می‌کنند وجه برق را پرداخت نکرده است.

او با توجه به وضعیت رو به وخامت روابط میان طالبان با تاجکستان، هشدار داده است در صورتی‌که هزینه‌ برق وارداتی از این کشور را پرداخت نکند ممکن است آنها برق صادراتی خود را قطع کنند.

منابع دیگر در شرکت برشنا به وال استریت‌ژورنال گفته‌اند بر اساس قراردادها، کشورهای صادر کننده برق این حق را دارند که برق صادراتی خود به افغانستان را قطع کنند، اما آنها تلاش دارند تا کشورهای همسایه را متقاعد سازند تا از قطع شدن برق جلوگیری شود.

بر اساس این گزارش، شرکت وارداتی برق، زمانی که داوود نورزی، ریاست آن را به عهده داشت 40 میلیون دالر (دلار) اندوخته داشت که مسئولان حکومت در تلاش برای خارج کردن آن بودند. اما اکنون با توجه به قطع شدن کمک‌های بین‌المللی در افغانستان، طالبان تصمیم گرفته است که از این پول برای پرداخت بدهی‌های شرکت برشنا استفاده نشود.

همچنان منابع به وال استریت‌ژورنال افزوده که اکنون بدهی‌های شرکت برشنا از کشورهای تامین کننده برق، به 90 میلیون دالر رسیده است و نهادهای دولتی افغانستان نیز چندین ماه است که هزینه برق خود را پرداخت نکرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید