تهدید شدید سخنگویان حکومت پیشین افغانستان از سوی طالبان​​​​​​​

در حالی که طالبان پس از تصرف کامل افغانستان، عفو عمومی اعلام کرد اما برخی گزارش‌ها از نقض این عفو توسط عناصر طالبان حکایت دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک گروه 20 نفری از سخنگویان ارشد و مدیران ارتباطات نهادهای حکومتی، در زمان ریاست جمهوری اشرف غنی، که در میان‌شان زنان نیز شامل‌اند، با ارسال یک نامه به رسانه‌ها، از کشورهای خارجی و همکاران بین‌المللی کابل خواهان نجات زندگی خود و خانواده‌های‌شان شده‌اند.

نامه این گروه یک‌شنبه 3 اکتبر (11 میزان)، توسط رسانه‌ها منتشر شده و در آن آمده است که آنها در معرض خطر شدید قرار دارند و پس از سقوط حکومت پیشن این کشور تنها رها شده‌اند. آنها ادعا کرده‌اند که در برخی موارد خانه‌های‌شان مورد بازرسی قرار گرفته‌اند.

این سخنگویان در نامه‌ خویش افزوده‌اند که در 20 سال گذشته، در زمینه پیش‌برد جنگ روانی علیه تروریسم از چهره‌های شناخته شده در افغانستان بوده‌اند و برای نهادینه‌کردن دموکراسی نوپا و ترویج ارزش‌های حقوق بشری، با نهادهای رسانه‌ای و همکاران بین‌المللی کار کرده‌اند.

در بخش از این نامه آمده است که آنها در هنگام ماموریت کاری‌شان قبل از سقوط این کشور به‌دست طالبان، هزاران گفت‌وگو را با رسانه‌ها انجام داده‌اند و «حملات تروریستی و همدفمند طالبان» را با شدیدترین الفاظ محکوم کرده‌اند که این موضع‌گیری‌ها اکنون برای طالبان قابل دسترس است.

این سخنگویان حکومت پیشین نوشته اند: «طالبان به وضوح گفته‌اند که با مسئولان دستگاه‌های تبلیغاتی و فعالان کشور که در 20 سال گذشته جنگ‌های روانی را علیه آن‌ها (طالبان) به راه انداخته و مدیریت کرده‌اند، محاسبه نموده و آن‌ها را جزا خواهند داد.»

اظهاراتی که آنها را به‌شدت نگران ساخته و اکنون با خانواده‌های‌شان در این کشور مخفیانه زندگی می‌کنند، از سویی هم مجبوراند محل زندگی‌شان را همواره تغییر دهند تا از سوی عناصر طالبان بازداشت نشوند.

گروه طالبان به‌رغم اطمینان بخشی‌های اولیه مبنی بر در امان‌بودن شهروندانی که با سازمان‌های بین‌المللی کار کردند، در روزهای اخیر بسیاری از این شهروندان و خانواده‌های آنها را تهدید به مجازات کرده است.

عناصر طالبان، بعدازظهر جمعه 1 اکتبر چندین شهروند افغانستانی که به عنوان مترجم برای هلند کار می‌کردند را به دادگاه فرا خواندند.

به گزارش شبکه تلویزیونی هلندی «ان او اس»، طالبان تهدید کرده که در صورت عدم حضور این افراد در دادگاه، دیگر اعضای خانواده آنها قصاص و مجازات خواهند شد.

طالبان در نامه‌ه ایی به خانواده این افراد گفته که اگر این مترجمان خود را پنهان کنند، دیگر اعضای خانواده آنها متحمل مجازات شدید خواهند شد تا درس عبرتی برای دیگر خائنان شوند.

اما محمد نعیم، سخنگوی دفتر طالبان در قطر، این ادعا را رد کرده است. او در توییتر خود نوشته: «شایعاتی که گفته می‌شود نهادهای امنیتی امارت اسلامی افغانستان ترجمان‌هایی که برای نیروهای خارجی کار کرده‌اند به محکمه احضار کرده است و از آنها خواسته‌اند که به محکمه حاضر شوند، بدور از حقیقت است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید