فاجعه در افغانستان؛ مادری آواره نوزاد خود را فروخت

سازمان ملل متحد درباره بحران قریب‌الوقوع مواد غذایی در افغانستان هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک زن افغان که به دلیل درگیری‌های پیش از سقوط پایتخت افغانستان از ولایت بغلان به کابل آواره شده بود، به‌دلیل وخامت اوضاع و فقر شدید در این کشور کودک یک و نیم ساله خود را فروخت.

به گزارش شبکه «طلوع نیوز» افغانستان، مادر این کودک خردسال که در چادر در کابل زندگی می‌کند گفت که چاره‌ای جز فروش نوزاد خود برای معالجه دختر بیمار 13 ساله‌اش نداشته است.

او همچنین در این‌باره توضیح داد، شوهرش از سال گذشته مفقود شده و او اکنون تحت شرایط شدید فقر مجبور شده فرزند خود خردسال را به قیمت 335 دلار بفروشد. وی افزود:«من چاره‌ای نداشتم جز اینکه فرزندم را به قیمت 30 هزار افغانی (واحد پول افغانستان) بفروشم زیرا هیچ‌کس حاضر نبود این بچه خردسال را بخرد.»

خانواده‌های آواره از جنگ که در مناطق مختلف پایتخت افغانستان در چادر زندگی می‌کنند، به شبکه «طلوع نیوز» گفتند که فرزندان‌شان بخاطر سرمای زیاد بیمار می‌شوند، به گفته این آوارگان، وزارت مهاجرین و عودت کنندگان این کشور هیچ کمکی به آنها پرداخت نکرده‌ است.

براساس این گزارش، افرادی از وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان از اردوگاه‌های بی‌جا شدگان بازدید کرده و نظرسنجی انجام داده‌اند، اما تاکنون هیچ کمکی انجام نشده است.

عایشه، زن افغانستانی دیگری است که از ولایت تخار آواره شده، او می‌گوید:«اگر این وضعیت ادامه یابد، ما از گرسنگی می‌میریم.»

بحران غذایی در افغانستان

سازمان ملل متحد سپتامبر گذشته در مورد بحران قریب‌الوقوع غذایی در افغانستان هشدار داد.

رامیز آلکباروف، هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در افغانستان اظهار داشت، بیش از نیمی از کودکان زیر پنج سال در این کشور از سوء‌تغذیه شدید رنج می‌برند و بیش از یک سوم مردم از غذای کافی برخوردار نیستند.

او گفت: «بسیار مهم است که ما با انجام اقدامات لازم برای تأمین اقلام ضروری این کشور از وقوع یک فاجعه انسانی دیگر جلوگیری کنیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید