دیدبان حقوق بشر خواستار رسیدگی به بحران پناهجویان افغانستانی شد

یونان از اتحادیه اروپا خواست که پناهجویان افغانستانی در کشورهای همسایه آن کشور اسکان داده شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان دیدبان حقوق بشر در آستانه‌ برگزاری نشست مقامات ارشد اروپا، درباره حمایت از شهروندان آسیب‌پذیر افغانستانی، با ارسال یک نامه خواهان رسیدگی به بحران مهاجرین این کشور شده است.

این نامه، جمعه 1 اکتبر (9 میزان)، توسط هیو ویلیامسون، مدیر بخش اروپا و آسیای مرکزی دیدبان حقوق بشر برای اعضای شورای عدالت و امور داخلی اتحادیه اروپا نوشته شده است.

او در این نامه آورده است، ایران و پاکستان که 90 درصد پناهجویان افغانستانی را میزبانی می‌کنند و دیگر کشورهای همسایه آن نباید به تنهایی چنین مسئولیت بزرگی را قبول کنند.

در این نامه آمده است: «اسکان مجدد باید براساس ارزیابی حفاظتی و معیارهای کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، با تمرکز بر آسیب‌پذیرترین پناهندگان و اطمینان از یک‌پارچه‌ماندن خانواده، ادامه پیدا کند.»

پناهجویان افغانستانی
پناهجویان افغانستانی

همچنان در این نامه تاکید صورت گرفته است که طرح اسکان مجدد هدفمند برای پناهجویان افغانستانی، نباید موانع تلاش برای اسکان مجدد پناهجویان کشورهای دیگر شود.

این نامه ادامه داده که خروج اجباری پناهجویان این کشور باید متوقف شود و از فرستادن اجباری آنها به کشورهای سومی که حقوق‌شان در آنجا رعایت نخواهد شد، خودداری به عمل آید.

نامه می‌افزاید، باید امکان پیوند مجدد خانواده افزایش یابد و برنامه‌های ویژه بشردوستانه باید گسترش یابد، از سویی دیگر بورسیه‌های تحصیلی و ویژه‌کاری با همکاری دانشگاه‌ها و کارفرمایان موارد دیگری است که در این نامه بر آنها تاکید صورت گرفته است.

در بخشی دیگر از این نامه علاوه شده است که بر اساس توصیه ماه جولای کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سال 2022 باید دست‌کم 36 هزار پناهنده را پذیرش دهد.

با توجه به وضعیت پیش آمده در افغانستان، پناهجویان این کشور و دیگر پناهجویان باید از مرزهای اتحادیه اروپا عقب رانده نشوند، همچنان درخواست‌های پناهندگی که قبلا رد شده بود باید دوباره مورد بررسی قرار گیرد.

قرار است کشورهای عضو اتحادیه اروپا در آینده نزدیک قطعنامه‌ای را در مورد افغانستان صادر کنند که بر اساس تصویب این قطعنامه، یک گزارشگر ویژه برای این کشور تعیین خواهد شد.

همزمان کریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان، گفته است که کشورهای اروپایی باید برای اسکان پناهجویان افغانستانی با کشورهای همسایه آن کشور کار کند. وی تاکید کرد که اجازه نخواهد داد بحران مهاجرتی سال 2015 در یونان تکرار شود.

به گفته او یونان طی روزهای گذشته از 26 وکیل، قاضی و خانواده‌های آنها میزبانی کرده که آن هم در موارد استثنایی صورت گرفته است.

بر اساس گزارش رسانه‌های یونان، این پناهجویان تا زمانی که درخواست‌های‌شان توسط کشورهای دیگر پذیرفته شود در آنجا خواهند ماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید