سیزده روز پس از آغاز سال تحصیلی؛ دختران افغانستانی محروم از تحصیل

زنان افغانستان: «قلم‌های ما را نشکنید، کتاب‌های ما را نسوزانید، مدارس را تعطیل نکنید»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از گذشت 13 روز از شروع سال تحصیلی جدید در افغانستان، تنها پسران و مردان دانش‌آموز و معلم اجازه ورود به مدارس را داشته و دختران و معلمان زن کاملا از تحصیل و تدریس و حضور در مدارس و دانشگاه‌ها کنار گذاشته شدند.

این وضعیت اعتراض ده‬‌ها زن را درپی داشت که با حضور در خیابان‌های شرق کابل، پایتخت افغانستان دست به راهپیمای زده و مراتب اعتراض خود را ابراز داشتند.

معترضان در این راهپیمایی پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «قلم‌های ما را نشکنید، کتاب‌های ما را نسوزانید، مدارس را تعطیل نکنید».

این راهپیمای که تعداد اندکی از زنان افغانستانی با هدف تاکید بر آموزش زنان در آن حضور داشتند باعث خشم طالبان شد و عناصر مسلح این گروه با شلیک هوایی اقدام به متفرق‌کردن زنان معترض کردند.

پیش‌تر عبدالباقی حقانی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی کابینه «موقت» طالبان، کلاس‌های درس مختلط را «خلاف ارزش‌های اسلامی و ملی افغانستان» خواند و گفت، به آموزش مختلط دختران و پسران در دانشگاه‌های دولتی افغانستان پایان داده خواهد شد.

با وجود این‌که طالبان وعده داده بود که تحصیل و آموزش دختران منعی ندارد، اما اکنون نگرانی‌‌ها از محرومیت زنان و دختران از حضور در مدارس و دانشگاه‌ها و همچنان محدود‌کردن مشاغل برای آنها، بیش از پیش افزایش یافته است.

مدرسه در افغانستان
مدرسه در افغانستان

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، هفته پیش بیان کرد که به‌زودی اجازه بازگشت دختران به مدرسه داده می‬‌شود، اما تاریخ مشخصی برای این بازگشت اعلام نکرد.

پس از تصرف کابل در اواسط ماه اوت گذشته توسط گروه طالبان و ممنوعیت حضور دختران و زنان در مدارس و دانشگاه‌های افغانستان،پرسش‌های زیادی در مورد نگرش این گروه تندرو در رابطه با حقوق زنان مطرح شده است.

همزمان از کارکنان زن شاغل در موسسات دولتی خواسته شد که در خانه‬‌های خود بمانند و بر سر کار خویش حاضر نشوند. این اقدام طالبان با واکنش‌های تند جهانی و مخالفت زنان افغانستان مواجه شد.

اعتراض زنان افغانستان به محرومیت از تحصیل
اعتراض زنان افغانستان به محرومیت از تحصیل

پیش از این نیز زنان افغانستان در شهرهای مختلف علیه طالبان دست به تظاهرات زده بودند، اما عناصر طالبان با استفاده از زور آنها را متفرق ساخته و در برخی موارد معترضان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

در دوره اول حکومت طالبان میان سال‌های 1996 تا 2001 هم زنان از کار، تحصیل و مسافرت محروم شده و اجازه ترک منازل خود بدون همراهی با یک مرد را نداشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید