نگرانی پاکستان از تحریم‌های احتمالی آمریکا

22 سناتور آمریکایی از حزب جمهوری‌خواه لایحه‌ای را برای تحریم طالبان و پاکستان پیشنهاد کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی پیشنهاد سناتورهای آمریکایی برای اعمال تحریم‌هایی علیه طالبان و کشورهای حمایت کننده از این گروه به شمول پاکستان، اسلام آباد به شدت از این مساله ابراز نگرانی کرده و اتهام حمایت از طالبان را رد کرد.

شیخ رشید احمد، وزیر امور داخله پاکستان 30 سپتامبر در این‌باره گفت، پاکستان هیچ‌گونه حمایت نظامی از طالبان نکرده است، بلکه این گروه را به خواست آمریکا به میز مذاکره کشانده است.

در همین حال، وزارت خارجه پاکستان نیز پیشنهاد سناتورهای آمریکایی برای تحریم اسلام‌آباد را «بی دلیل» خواند.

واکنش وزارت خارجه و وزیر کشور پاکستان یک روز پس از آن صورت گرفت که 22 سناتور آمریکایی از حزب جمهوری‌خواه پیش‌نویس لایحه‌ای را برای تحریم طالبان پیشنهاد کردند، این 22 سناتور خواستار ارزیابی نقش پاکستان از سال 2001 در حمایت از شورشیان طالب شدند.

همزمان با این، شاه محمود قریشی، وزیر خارجه و فواد چودری، وزیر اطلاعات پاکستان نیز از موضع‌گیری سناتوران آمریکایی علیه اسلام آباد ابراز نگرانی کردند. قریشی در این‌باره گفت:«پیشنهاد وضع تحریم بر پاکستان از سوی سناتوران آمریکایی، بر ضد روحیه همکاری میان دو کشور است و نباید عملی شود.»

وزیر اطلاعات پاکستان دولت هند را متهم به دست داشتن در پیشنهاد سناتوران آمریکایی کرده و گفت:«هند در طرح پیشنهاد سناتوران آمریکایی مبنی بر تحریم پاکستان، نقش دارد.»

گفتنی است که در لایحه‌ پیشنهادی سناتوران جمهوری‌خواه آمریکا، از وزارت خارجه این کشور خواسته شد که طالبان را به عنوان یک سازمان تروریستی به رسمیت بشناسد.

در این لایحه همچنین خواسته شده حمایت دولت پاکستان از طالبان در بین سال‌های 2001 تا 2020، از جمله شامل ارائه پناهگاه امن، حمایت مالی، پشتیبانی اطلاعاتی، لجستیکی، پزشکی، آموزشی، تجهیز و تاکتیک مورد ارزیابی قرار گیرد.

سناتورهای جمهوری‌خواه در ادامه از دولت بایدن خواستند تا نقش پاکستان در حمایت از حمله طالبان به دره پنجشیر را نیز ارزیابی کند.

این طرح که بنام «قانون جلوگیری از شناسایی حکومت‌های تروریستی» ارائه شده خواهان تحریم کشورهایی است که به طالبان کمک می‌کنند.

سناتوران جمهوری‌خواه آمریکایی همچنین گفته‌اند، جو بایدن رئیس‌ جمهوری آمریکا با طالبان همانند یک گروه تروریستی رفتار نخواهد کرد، بنابراین کنگره باید برای مواجه شدن با واقعیت و امن نگه‌داشتن آمریکا، دست به کار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم