ممانعت طالبان از برگزاری تظاهرات زنان در افغانستان

عناصر طالبان با شلیک هوایی و برخورد خشونت‌آمیز و ضرب و شتم معترضان از برگزاری تظاهرات زنان در افغانستان ممانعت کردند.

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

تظاهرات تعدادی از زنان افغان در کابل با دخالت عناصر طالبان و برخورد خشونت‌آمیز آنها متوقف شد.

خبرگزاری فرانسه پنج‌شنبه، 30 سپتامبر، به نقل از منابع خود در افغانستان، گزارش داد، تعدادی از زنان افغان برای مطالبه حق تحصیل خود تجمع کردند که به محض آغاز این تجمع که مقابل یک مدرسه دخترانه در شرق کابل برپا شده بود، ده‌ها عنصر طالبان با اسلحه وارد عمل شده و با شلیک هوایی شرکت کنندگان در تظاهرات را متفرق کردند.

در گزارش فرانس‌پرس آمده است که تجمع کنندگان حدود شش زن جوان بودند، سه تن از زنان شرکت کننده که با ماسک و پوشش اسلامی در این تجمع شرکت کرده بودند بنری به زبان انگلیسی با خود حمل می‌کردند که روی آن «آموزش را سیاسی نکنید» نوشته شده بود. سه زن دیگر پس از دقایقی با در دست داشتن پلاکاردهایی که روی آنها شعارهایی نظیر «قلم‌های ما را نشکنید!»، «کتاب‌های ما را نسوزانید!» و «مدارس ما را تعطیل نکنید!» نوشته شده بود به جمع دیگر زنان معترض پیوستند.

تظاهرات زنان کابل
تظاهرات زنان کابل

برخورد خشونت‌آمیز نیروهای طالبان با معترضان با شلیک هوایی یکی از آنها و نیز هل دادن دختران و گرفتن بنرها از دست آنها نیز همراه شد. در حالی که دیگر ماموران طالبان همزمان به سوی خبرنگاران خارجی یورش بردند و مانع فیلم و تصویربرداری شدند.

طالبان به محض به قدرت رسیدن در افغانستان، زنان را از تحصیل و کار محروم کردند، سپس وزارت امور زنان را به وزارت امر به معروف و نهی از منکر تغییر دادند. این اقدام طالبان با واکنش‌های تند جهانی و مخالفت زنان افغانستان مواجه شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم