.
.
.

مقامات پنتاگون در کنگره: احتمال نمی‌دادیم طالبان طی چند ساعت بر کابل مسلط شود

مارک میلی: خطر تهدیدهای تروریستی از افغانستان همچنان پا بر جا است و ما باید از شهروندان خود در برابر تروریسم محافظت کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات پنتاگون شامل لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد ارتش آمریکا و ژنرال کنت مکنزی، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» ضمن حضور در کنگره ایالات متحده و پاسخ به سوالات اعضای مجلس نمایندگان درباره «فاجعه» خروج از افغانستان، تایید کردند که از تصرف سریع افغانستان توسط طالبان غافل‌گیره شده‌اند.

به گزارش «رویترز»، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا چهارشنبه، 29 سپتامبر در کنگره گفت، از ماندن نیروهای آمریکا در افغانستان «برای همیشه» حمایت نمی‌کند.

وزیر دفاع آمریکا گفت:«ما از فروپاشی ارتش افغانستان بدون شلیک یک تیر غافل‌گیر شدیم.»
او گفت: «نیروهای آمریکایی 120 هزار نفر را از افغانستان تخلیه کرده‌اند.»

وی در دومین جلسه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان در مورد خروج آمریکا از افغانستان، گفت که اگر نیروهای آمریکایی در کابل می‌ماندند، هیچ گزینه «بدون ریسک» وجود نداشت و به نیروهای بیشتری هم نیاز می‌شد.

لوید آستین افزود:«مناقشه بر سر خروج از افغانستان نباید بر کار ما تاثیر بگذارد.»

در همین حال، ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد ارتش آمریکا گفت:«سربازان ما القاعده را از یک مکان امن در افغانستان محروم کردند اما طالبان رابطه خود با القاعده را انکار نمی‌کند.»

میلی گفت: «جنگ در افغانستان مطابق شرایطی که ما می‌خواستیم به پایان نرسید. جنگ در افغانستان یک شکست استراتژیک بود.»

او تاکید کرد: «ما باید همچنان از شهروندان خود در برابر خطر تروریسم از افغانستان محافظت کنیم، زیرا تهدید تروریسم از افغانستان است هنوز پا بر جا است.»

مقامات ارشد نظامی ایالات متحده روز گذشته نیز در کنگره گفتند که به جو بایدن، رئیس‌جمهوری این کشور توصیه کرده بودند که نباید نیروهای نظامی آمریکا را به طور کامل از افغانستان خارج کند، و بایدن نیز توصیه‌های آنها را دریافت کرده بود.

ژنرال کنت مک‌کنزی، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» سه‌شنبه 28 سپتامبر 2021 گفت او به بایدن توصیه کرده بود تا 2500 سرباز در افغانستان نگه دارد. او افزود در پاییز 2020 که دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، قصد داشت تمام نیروهای آمریکایی را از افغانستان خارج کند، توصیه مشابهی کرده و گفته بود باید حداقل 4000 سرباز در افغانستان باقی بگذارد.

فرمانده «سنتکام» شهادت داده بود: «باور من این بود که خروج کامل نیروهای آمریکایی به فروپاشیِ محتومِ ارتش و در نهایت دولت افغانستان خواهد انجامید.»

دولت بایدن به دلیل خروج «فاجعه‌بار» از افغانستان که منجر به فروپاشی دولت افغانستان و تسلط برق‌آسای گروه طالبان بر این کشور شد مورد انتقادهای شدید و گسترده داخلی و خارجی قرار گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم