.
.
.

ادامه تلاش‌های طالبان برای حذف‌ مخالفان در افغانستان

عناصر طالبان پس از تصرف ولایت ننگرهار، در خانه اجدادی اجمل عمر، سیاستمدار افغان مواد منفجره کارگذاشته و آن را تخریب کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هر چند طالبان، در پی تسلط کامل بر افغانستان، برای اطمینان‌بخشی به جامعه بین‌المللی اعلام عفو عمومی کرد اما عملکرد اخیر آنان نشان می‌دهد که این گروه همچنان برای تسویه حساب با دشمنان قدیمی خود تلاش می‌کند.

خبرگزاری «رویترز» چهارشنبه، 29 سپتامبر، گزارش داد، اخیرا طالبان در ولایت ننگرهار در جستجوی اجمل عمر، سیاستمدار برجسته افغانستان بودند. اجمل عمر یک سال قبل به بیرون راندن شبه‌نظامیان از ننگرهار کمک کرده و سعی می‌کرد جوانان افغان را از پیوستن به طالبان منصرف کند. عناصر طالبان پس از تصرف ننگرهار، مواد منفجره در خانه اجدادی این سیاستمدار افغان کارگذاشته و آن را تخریب کردند.

عناصر طالبان همچنین طلا و جواهرات و موترهای نزدیکان اجمل عمر را غارت کردند و چندین تن از بستگان وی را شلاق زدند تا محل اقامت وی را شناسایی کنند.

این رویدادها توسط دو تن از بستگان عمر که می‌گویند در حملات تلافی‌جویانه هدف قرار گرفتند، 10 مقام محلی، ساکنانی که شاهد این حوادث بوده‌اند و نیز یکی از مقامات اطلاعاتی سابق افغانستان، به «رویترز» گزارش شده است.

بر اساس این گزارش، عمر 37 ساله مخفی شده است. او به دلیل نگرانی‌های امنیتی از اظهارنظر خودداری کرد.

طالبان پس از به دست گرفتن قدرت در 15 اوت سعی کردند با اعلام «عفو عمومی» به جامعه بین‌المللی و مخالفان سابقش اطمینان دهند که تغییر کرده‌اند اما به نظر می‌رسد این گروه به قتل‌های هدفمند ادامه می‌دهد.

قتل و کوچ اجباری شیعه‌های هزاره

از سوی دیگر، منابع محلی در افغانستان از قتل‌ هدفمند شیعیان از قوم هزاره‌ توسط طالبان خبر دادند.

در پی تسلط طالبان بر افغانستان تعداد زیادی از هزاره‌های شیعه در نقاط مختلف این کشور توسط عناصر این گروه کشته شدند.

خبرگزاری «جمهوری» چهارشنبه 29 سپتامبر گزارش داد، طی چند روز اخیر، چهار فرد ملکی هزاره در ولایت غور کشته شدند.

در همین حال، طالبان هزاره‌ها را در دایکندی وادار به کوچ اجباری کردند. مردم در سه ولسوالی «پاتو»، «کجران» و «خدیر» در ولایت دایکندی، به دستور طالبان مجبور به کوچ اجباری و ترک زمین‌های‌شان شده‌اند.

انتشار خبر قتل و کوچ اجباری شیعیان هزاره در افغانستان، نگرانی‌ها در مورد وضعیت این اقلیت قومی و مذهبی در افغانستان را افزایش داده است.

گفتنی است که گروه طالبان در دوره پیشین تشکیل حکومت‌شان در دهه 1990 صدها شیعه هزاره را به بهانه‌های مختلف در نقاط مختلف افغانستان قتل‌عام کرده‌ و شرایط سختی برای زندگی این قوم ایجاد کرده‌ بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم