طالبان قانون اساسی دوره ظاهرشاه را موقتا نافذ می‌کند

قانون اساسی دوران محمد ظاهرشاه، در سال 1343 در افغانستان تصویب و تا سال 1382 اجرا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

عبدالحکیم شرعی، سرپرست وزارت عدلیه دولت طالبان گفته است، قانون اساسی که در زمان حکومت ظاهرشاه، آخرین شاه افغانستان، در سال 1343 نافذ شده بود را دوباره به‌طور موقت در این کشور نافذ خواهد کرد.

سرپرست وزارت عدلیه طالبان، دوشنبه 28 سپتامبر (5 میزان)، در دیدار با وانگ یو، سفیر چین در کابل این موضوع را مطرح کرده و افزوده است که آن عده از قوانین و اسناد بین‌المللی که با «شریعت» اسلامی و اصول طالبان در تضاد نیست را هم محترم می‌شمارد.

Advertisement

بر اساس اعلامیه‌ای که این وزارت منتشر کرده، عبدالحکیم شرعی، همچنان خواستار روابط حسنه با کشورهای دیگر شده و اطمینان داد که این گروه اجازه نخواهد داد از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر استفاده شود.

در این دیدار، سفیر چین در کابل، گفته است که کشورش خواهان حفظ روابط دیپلماتیک با طالبان است و همچنین برای رفع تحریم‌های اعمال شده علیه این گروه تلاش خواهد کرد.

پیش‌تر گزارش‌هایی منتشر شده بود که چین در حال برنامه‌ریزی است تا ظرف چند سال آینده امکان اعزام کارگران و نیروهای نظامی این کشور به پایگاه هوایی بگرام افغانستان را فراهم کند.

یک منبع مطلع که به شرط فاش نشدن نام او با خبرگزاری «یو اس نیوز» مصاحبه کرده است، با تایید امتداد قلمروی طرح «ابتکار کمربند و جاده» به افغانستان، به این خبرگزاری گفت که پکن تا انجام این طرح در افغانستان دو سال بیشتر فاصله ندارد.

«ابتکار کمربند و جاده» طرحی است که شی جین پینگ، دبیر کل حزب کمونیست چین و رهبر این کشور، در راستای سیاست‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری در خارج از مرزهای چین، در سال 2013 از آن پرده برداشت.

میدان هوایی بگرام که آن را می‌‍توان یکی از مهم‌ترین نمادهای حضور 20 ساله نیروهای آمریکایی در افغانستان دانست، در 11 کیلومتری جنوب غربی مرکز ولایت پروان در شمال افغانستان قرار دارد.

در همین راستا وانگ‌ون‌بین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در اظهار نظری که سه‌شنبه، 7 سپتامبر، در بین خبرنگاران عنوان کرد، تلاش چین برای استقرار در این پایگاه نظامی را تکذیب کرد و گفت: «تنها چیزی که می‌توانم بگویم این است که این فقط یک اتهام محض است.»

پکن که اهمیت استراتژیک این پایگاه هوایی را قبلا بررسی کرده، همیشه سیاست نفوذ منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای خود را کتمان کرده است.

قانون اساسی دوران محمد ظاهرشاه، در سال 1343 در افغانستان نافذ شد و اجرای آن تا پس از سقوط حکومت طالبان در سال 2001 و حتی در دوره‌ حکومت انتقالی نیز این قانون اجرا می‌شد که پس از آن در سال 1382 قانون اساسی جدید به تصویب رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم