.
.
.

دادگاه کیفری بین‌المللی بررسی جنایات جنگی در افغانستان را از سر می‌گیرد

پس از تصرف کامل افغانستان به‌دست طالبان برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که این گروه مرتکب جنایات جنگی شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کریم اسد احمدخان، دادستان جدید دیوان کیفری بین‌المللی (ICC) اعلام کرده است که روند بررسی جنایات جنگی مربوط به طالبان و گروه «داعش» در افغانستان از سر گرفته خواهد شد.

احمدخان، دوشنبه، 28 سپتامبر (5 میزان)، در یک اعلامیه گفت تمرکز این دفتر تحقیقاتی به جنایاتی خواهد بود که طی سال‌های گذشته از سوی طالبان و شاخه خراسان گروه «داعش» انجام شده‌ است.

بر بنیاد اعلامیه، بررسی این جنایات شامل اتهام حملات به غیرنظامیان، اعدام‌های غیرقانونی، آزار و اذیت زنان و دختران و همچنان جرایمی که در برابر کودکان انجام شده است و برخی از جنایات دیگر، خواهد بود.

او تاکید کرد باید پرونده‌های موثق ساخته شود تا در محکمه بگونه‌ای معقول ثابت شود و تلاش بر این است تا پرونده‌ها را بر اساس شدت جنایات، موجودیت اسناد و سنگینی ادعا اولویت‌بندی شود.

حمله اخیر به میدان هوایی (فرودگاه) بین‌المللی کابل که هنگام تخلیه شهروندان خارجی و متحدان افغان آنها صورت گرفت از جمله پرونده‌هایی است که مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مسئولیت این حمله را شاخه خراسان گروه «داعش» به عهده گرفت؛ در این حمله بیش از 170 نفر به شمول شهروندان خارجی کشته و 200 نفر دیگر مجروح شدند.

جولینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، از این اقدام دیوان کیفری بین‌المللی استقبال کرده و گفته است باید گروه طالبان در برابر اتهامات وارده پاسخ بدهد.

قبل از سقوط حکومت پیشین افغانستان، کمیسیون مستقل حقوق‌ بشر افغانستان اعلام کرده بود که گروه طالبان در ولسوالی (شهرستان) «مالستان» ولایت (استان) غزنی، 27 غیرنظامی را عمدا کشته و 10 غیرنظامی را نیز زخمی کردند. یافته‌های این کمیسیون نشان می‌دهد که این غیرنظامیان به شکل «بیرحمانه‌ای» به قتل رسیده‌اند.

این کمیسیون، ‌شنبه، 7 اوت (16 اسد)، با نشر یک اعلامیه، از کشتار عمدی غیرنظامیان در ولسوالی مالستان ولایت غزنی خبر داد. در اعلامیه آمده است: «کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان تا کنون به هویت 37 تن دست یافته که توسط طالبان کشته و زخمی شده‌اند. مطابق این آمار، 27 تن، به‌شمول یک زن، کشته شده و 10 تن دیگر زخمی شده‌اند. افراد یاد‌شده، همه غیر‌نظامی بوده و هیچ نقشی در درگیری‌ها‌ نداشته‌اند.»

بر بنیاد اعلامیه این کمیسیون، طالبان نزدیک به یک ماه پیش، هنگام حمله بر ولسوالی مالستان و پس از تصرف آن به تلاشی (بازرسی) خانه‌های غیر نظامیان پرداخته و غیر نظامیان را به‌گونه‌ بیرحمانه تیرباران کرده اند. همچنان این کمیسیون دریافته است که طالبان در این ولسوالی زنان را نیز به گلوله بسته اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم