وزیر خارجه روسیه: جامعه بین‌المللی فعلا برنامه‌ای برای به رسمیت شناختن طالبان ندارد

پیش‌تر طالبان با ارسال یک نامه، خواستار سخنرانی در نشست سالانه سازمان ملل شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، شنبه، 25 سپتامبر (3 میزان) در حاشیه نشست سازمان ملل متحد، در یک نشست خبری گفت که فعلا جامعه بین‌المللی برای به رسمیت شناختن طالبان برنامه‌ای «روی میز» ندارد.

سخنان لاوروف پس از آن مطرح شد که طالبان در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار سخنرانی در جریان نشست سالانه مجمع عمومی این سازمان شده بود.

استفان دوچاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد، سه‌شنبه، 21 سپتامبر (30 سنبله)، در گفت‌وگو با خبرگزاری «فرانسه»، از دریافت نامه طالبان توسط آنتونیو گوتریش، دبیر کل سازمان خبر داد و افزود که طالبان در این نامه خواهان «مشارکت در مذاکرات سطوح بالا» شده است.

به نقل از خبرگزاری فرانسه نامه‌ طالبان، دقیقا یک روز قبل از آغاز نشست سالانه سازمان ملل نوشته شده است.

همزمان خبرگزاری «رویترز» نیز گزارش داده است که در یک نسخه رویت شده از نامه‌ طالبان، که توسط امیرخان متقی، وزیر خارجه این گروه نوشته شده است سهیل شاهین، سخنگوی طالبان در دفتر قطر، به عنوان سفیر جدید افغانستان در سازمان ملل معرفی شده است.

بر اساس اظهارات سخنگوی سازمان ملل، نامه طالبان به کمیته اعتبارنامه ارسال شده است؛ این کمیته دارای 9 عضو است که آمریکا، روسیه و چین از جمله اعضای آنها هستند.

رویترز افزوده است «احتمال کمی وجود دارد» که امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان بتواند در این نشست سخنرانی کند، چراکه بعید به نظر می‌رسد این کمیته قبل از پایان نشست عمومی تشکیل جلسه دهد.

اکنون محمد غلام اسحاق‌زی، سفیر افغانستان در سازمان ملل است که از سوی حکومت پیشین معرفی شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید