نخست وزیر هند: کشورها نباید از وضعیت افغانستان برای اهدافشان استفاده کنند

نرندرا مودی: جامعه جهانی به زنان، کودکان و اقلیت‌ها در افغانستان کمک کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نرندرا مودی، نخست وزیر هند، در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت، کشورها نباید از وضعیت «حساس» پیش آمده در افغانستان برای اهدافشان استفاده کنند.

مودی، شنبه، 25 سپتامبر (3 میزان) در هفتادوششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از تمامی کشورها خواست تا اطمینان دهند که از وضیعت افغانستان برای اهدافشان استفاده نخواهند کرد.

به گفته او نباید افغانستان به پایگاه تروریستان برای ایجاد وحشت و دهشت تبدیل شود و آن عده از کشورهایی که رویکرد تهاجمی را اختیار کرده و از دهشت افکنی برای دستیابی به اهداف سیاسی خود به‌عنوان ابزار استفاده می‌کنند باید بدانند که این کار برای خودشان نیز یک تهدید بزرگ به شمار می‌رود.

نخست وزیر هند، همچنان در بخشی از اظهاراتش تاکید کرد که جامعه جهانی به زنان، کودکان و اقلیت‌ها در افغانستان کمک کند. خواستی که پیش از این هم بارها از سوی کشورها و سازمان‌های بین‌المللی مطرح شده است.

به تازگی، رهبران کشورهای آمریکا، آسترالیا، هند و جاپان (ژاپن) در یک نشست مشترک تحت عنوان «QUAD» در پیوند به امنیت منطقه‌ای گفته‌اند که در قبال افغانستان سیاست‌های دیپلماتیک، اقتصادی و حقوق بشری‌شان را هماهنگ می‌کنند.

کشورهای حاضر در این نشست، جمعه، 24 سپتامبر (2 میزان) در مورد مبارزه علیه تروریسم در افغانستان بحث و تبادل نظر کردند و تاکید صورت گرفت که نباید تروریست‌ها از خاک این کشور علیه دیگر کشورها استفاده کنند.

در این نشست، از شروع همکاری‌های ضد تروریستی طی ماه‌های آینده سخن گفته شد و کشورهای حاضر تاکید کردند که مطابق با قطعنامه 2593 همکاری‌های خود را بیشتر خواهند کرد.

این کشورها هشدار داده‌اند که نباید از خاک افغانستان علیه دیگر کشورها استفاده صورت گیرد و همچنان هرگونه حمایت مالی، نظامی و لجستیکی که گروه‌های تروریستی را قادر به حملات برون مرزی سازد را محکوم می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید