طالبان تراشیدن ریش در استان هلمند افغانستان را ممنوع کرد

طالبان پیشتر پخش موسیقی و صدای زنان را در رسانه‌های تصویری و صوتی قندهار ممنوع اعلام کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

طالبان در ولایت (استان) هلمند در جنوب افغانستان، به سلمانی‌ها هشدار داده است که نباید «ریش» مشتریان را تیغ بزند و یا موسیقی پخش کنند.

حافظ راشد هلمندی، رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان، یک‌شنبه 26 سپتامبر (4 میزان) به روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان گفته است، ممنوع شدن تراشیدن ریش نه تنها در هلمند، بلکه در تمام کشور اجرا خواهد شد.

به گفته او، این تصمیم در نشستی که میان مسئولان «امر به معروف و نهی از منکر» طالبان و اصناف سلمانی‌ها و حمام‌های ولایت هلمند دایر شده بود، اتخاذ شده است.

در اعلامیه طالبان آمده است، در صورتی‌که مسئولان سلمانی‌ها و حمام‌ها از این دستور سرپیچی کنند مطابق با قانون شریعت اسلامی با آنان برخورد خواهد شد.

ممنوعیت اصلاح ریش با تیغ در افغانستان
ممنوعیت اصلاح ریش با تیغ در افغانستان

پیش‌تر وزارت اطلاعات و فرهنگ ولایت قندهار، تایید کرد که بر بنیاد دستور جدید از سوی طالبان، پخش موسیقی و پخش صدای زنان و حتی برنامه‌هایی که زنان در آن دخیل هستند، ممنوع اعلام شده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در گفت‌وگو با نشریه «نیویورک تایمز» نیز گفته بود، موسیقی در دین اسلام حرام است اما ابراز امیدواری کرده بود که به‌جای فشار آوردن به شهروندان، آنان را قانع سازد تا از موسیقی دست بردارند.

طالبان در دوران اول حکومت خویش از 1996 تا 2001 در افغانستان، محدودیت‌های زیادی را وضع کرده بود، از آن جمله جوانان این کشور اجازه نداشتند ریش خود را بتراشند. اکنون نیز به‌نظر می‌رسد این گروه تلاش دارد تا دوباره دست به اعمال آنها بزند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم