نشست مشترک آمریکا، استرالیا و هند در مورد افغانستان

کشورهای غربی تاکید کردند که نباید از خاک افغانستان علیه دیگر کشورها استفاده شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رهبران کشورهای آمریکا، آسترالیا، هند و جاپان (ژاپن) در یک نشست مشترک تحت عنوان «QUAD» در پیوند به امنیت منطقه‌ای گفته‌اند که در قبال افغانستان سیاست‌های دیپلماتیک، اقتصادی و حقوق بشری‌شان را هماهنگ می‌کنند.

کشورهای حاضر در این نشست جمعه 24 سپتامبر (2 میزان) در مورد مبارزه علیه تروریسم در افغانستان بحث و تبادل نظر کردند و تاکید صورت گرفت که نباید تروریست‌ها از خاک این کشور علیه دیگر کشورها استفاده کنند.

در این نشست، از شروع همکاری‌های ضد تروریستی طی ماه‌های آینده سخن گفته شد و کشورهای حاضر تاکید کردند که مطابق با قطعنامه 2593 همکاری‌های خویش را بیشتر خواهند کرد.

این کشورها هشدار داده‌اند که نباید از خاک افغانستان بر علیه دیگر کشورها استفاده صورت گیرد و همچنان هرگونه حمایت مالی، نظامی و لجستیکی که گروه‌های تروریستی را قادر به حملات بیرون مرزی سازد را محکوم می‌کنند.

کشورهای آمریکا، آسترالیا، جاپان و هند در بیانیه مشترک خود از طالبان خواسته‌اند ‌برای شهروندان افغانستانی که قصد خارج شدن از کشورشان را دارند باید زمینه سفر ایمن را فراهم سازد.

همچنان طالبان باید حقوق تمام شهروندان به‌خصوص اقلیت‌ها، زنان و کودکان را رعایت کند.

بحث بر شدت بحران آب و هوا، پیچیده‌گی امنیت منطقه‌ای و مبارزه با تروریسم در جنوب آسیا محور دیگر این نشست را تشکیل داد.

پیش از این نیز کشورهای غربی تاکید کردند که طالبان باید تعهد کند، گروه‌های تروریستی از خاک افغانستان بر علیه دیگر کشورها استفاده نمی‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم