ملا محمد یعقوب: پس از عفو عمومی، طالبان حق کشتن مخالفان پیشین را ندارد

با آنکه طالبان عفو عمومی اعلام کرده اما برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که عفو عمومی از سوی برخی از عناصر طالبان نقض شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ملا محمد یعقوب، سرپرست وزارت دفاع ملی طالبان، در یک نوار صوتی به فرماندهان و جنگجویان این گروه هشدار داده است که بر اساس «عفو عمومی» هیچ‌کسی حق کشتن و تهدید کردن «مخالفان پیشین»‌ را ندارد.

سخنگویان طالبان، پنج‌شنبه، 23 سپتامبر (1 میزان) نوار صوتی منصوب به ملا محمد یعقوب را منتشر کرده‌اند که گفته است: «هیچ مجاهدی (عنصر طالب) حق این را ندارد کسانی که قبلا با ما جنگیده‌اند را بکشد.»

به گفته او عفو عمومی شامل تمام شهروندان و نظامیان حکومت پیشین است و در صورتی که عناصر این گروه عفو عمومی را نادیده بگیرند و دست به کشتن مخالفان طالبان بزنند با آنها برخورد جدی صورت خواهد گرفت.

گفتنی است که طالبان تا کنون از محمد یعقوب تصویری هم منتشر نکرده است.

محمد یعقوب، در سخنرانی خود گفته است شنیده‌ام در نقاطی «افراد طالبان کسانی را به خاطر دشمنی کشته‌اند، در حالی‌ که تحریک طالبان عفو عمومی اعلام کرده و این شامل همه مخالفان می‌شود.»

از سویی دیگر، او به عناصر این گروه دستور داده است، نباید بخاطر عقده و خصومت‌های شخصی، کسی را تهدید کند یا به قتل برساند در صورتی‌که چنین موردی وجود داشته باشد باید از طریق قانون و محاکمه حل و فصل شود.

در بخشی از صحبت‌های ملا محمد یعقوب آمده است: «اگر کسی قاتل برادر، پدر یا پسرش است که در اداره قبلی (حکومت پیشین) به او رسیدگی نشده، باید آن را محکمه تصمیم بگیرد. اگر کسی خودسرانه عمل کند به او جزا داده می‌شود.»

ویدیوهایی‌ پیشتر در رسانه‌های اجتماعی نشر شده، که نشان می‌دهد نیروهای طالبان در پنجشیر و برخی نقاط دیگر اقدام به «محاکمه صحرایی» افراد می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم