افغانستان؛ هشدار رهبر حزب «وحدت اسلامی» به طالبان

حزب «وحدت اسلامی»: طالبان دست از استبداد نکشد هزاره‌ها جنگ مسلحانه آغاز خواهند کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محمد کریم خلیلی، رئیس حزب وحدت اسلامی افغانستان، با انتقاد از کابینه «موقت» طالبان هشدار داده است در صورت تداوم استبداد، هزاره‌های این کشور جنگ مسلحانه‌ای را علیه طالبان آغاز خواهند کرد.

خلیلی، چهارشنبه، 22 سپتامبر (31 سنبله)، به خبرگزای «تاس» روسیه، گفته است انحصار قدرت از سوی طالبان برای گروه‌های سیاسی و قومی قابل قبول نیست.

Advertisement

پس از به قدرت رسیدن طالبان، نگرانی شهروندان از اعمال تبعیض سیستماتیک در برابر اقوام غیر پشتون، به‌خصوص هزاره‌های این کشور افزایش یافته است.

در هنگام تخلیه شهروندان خارجی و متحدان افغان آنها از میدان هوایی (فرودگاه) بین‌المللی کابل نیز گزارش‌هایی از اعمال تبعیض در روند تخلیه شهروندان منتشر شد که عناصر طالبان حتی به شهروندان هزاره‌ای که دارای مجوز رسمی سفر بودند و گذرنامه کشورهای غربی داشتند هم اجازه وارد شدن به میدان هوایی را نمی‌دادند.

خلیلی افزود: «این وضعیت قطعاً برای تاجیک‌ها و ازبک‌ها غیرقابل تحمل می‌شود و آنها به همراه هزاره‌ها به میدان جنگ باز می‌گردند.»

با این حال رئیس حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، ابراز امیدواری کرد که فشارهای جامعه جهانی طالبان را به عقب‌نشینی از سیاست انحصار قدرت وادار کند و مانع از بروز جنگ داخلی در این کشور بحران زده شود.

این هشدار در حالی صورت می‌گیرد که «جبهه مقاومت ملی افغانستان» نیز بارها هشدار داده است این جبهه به مقاومت خویش علیه طالبان ادامه خواهد داد؛ چند روز قبل نیز اعلام کرد که جنگ‌های چریکی این گروه در برابر طالبان آغاز شده است.

این جبهه روز گذشته در توییتر خود نوشت: «‏متجاوزین دیگر نمی‌توانند در مقابل جبهه مقاومت ملی در ‎پنجشیر ایستادگی کنند. آنها از ترس شبانه روز هیچ نمی‌توانند بخوابند. پیروزی نزدیک است. مقاومت علیه تروریست‌های ‎طالبان مزدور تا پیروزی ادامه خواهد یافت.»

از سویی دیگر شاخه خراسان گروه «‏داعش» از چند روز به این‌سو، تحرکات خود علیه طالبان را در ولایت (استان) ننگرهار در شرق افغانستان آغاز کرده است.

این ولایت طی هفته جاری، شاهد دست‌کم 8 انفجار ماین (مین) جاسازی شده کنار جاده‌ای بوده است که خودروهای عناصر طالبان هدف حمله قرار گرفته‌اند و روز گذشته نیز در حمله افراد مسلح ناشناس، دو جنگجوی طالب و یک غیرنظامی در ننگرهار کشته شدند.

اکنون بیم آن وجود دارد که جنگ داخلی در افغانستان آغاز شود و یا این کشور به میدان جنگ نیابتی قدرت‌های دیگر مبدل شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم