.
.
.

طالبان اعضای باقی‌مانده کابینه خود را اعلام کرد

طالبان هفت سپتامبر دولت موقت و برخی اعضای کابینه خود را در افغانستان اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

طالبان اعضای باقی‌مانده کابینه «موقت» خود را امروز اعلام کرد. نورالدین عزیزی، از ولایت پنجشیر به‌عنوان سرپرست وزارت تجارت و قلندر عباد، به‌عنوان سرپرست وزارت صحت عامه (وزارت بهداشت) تعیین شده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، امروز سه‌شنبه، 21 سپتامبر (30 سنبله) در یک نشست خبری، گفت محمد عظیم سلطان‌زاده و محمد بشیر به‌عنوان معاونان وزارت تجارت و عدالباری عمر و محمدحسن غیاثی، به‌عنوان معاونان وزارت صحت عامه تعیین شده‌اند.

او در این نشست، همچنان از تعیین ملا محمدابراهیم به‌عنوان معین (معاون) امنیتی وزارت امور داخله (وزارت کشور)، ملا عبدالقیوم ذاکر، معاون وزارت دفاع، مجیب‌الرحمان عمر، معاون وزارت انرژی و آب، غلام غوث، معاون وزارت مبارزه با حوادث، گل محمد و گل زرین کوچی به‌عنوان معاونان وزارت سرحدات و قبایل خبر داد.

به گفته مجاهد، در میان اعضای کابینه، ارسلا خروتی به‌عنوان معاون وزارت مهاجرین، لطف‌الله خیرخواه، معاون مسلکی وزارت تحصیلات عالی، نظرمحمد مطمیین، سرپرست کمیته ملی المپیک، محمد فقیر، سرپرست اداره مرکزی احصاییه و معلومات و نجیب‌الله به‌عنوان رئیس اداره انرژی اتمی تعیین شده‌اند.

او افزود در تعیین این افراد در کابینه سرپرست، تخصص و توانایی آنها تا حدی زیادی در نظر گرفته شده است و تلاش‌ها بر این است تا اعضای کابینه «قوی‌تر» و معیاری شود.

پس از اعلام کابینه «موقت» طالبان، انتقادات زیادی بر آن وارد شد؛ کشورهای غربی و سازمان‌های بین‌المللی اعلام کردند این کابینه همه شمول نیست و تنها سران طالبان و افراد نزدیک به این گروه در کابینه تعیین شده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد در پاسخ به سوالات روزنامه‌نگاران علاوه کرد، در میان اعضای کابینه نماینده «اقلیت‌ها» نیز حضور دارند؛ از آن جمله به محمدحسن غیاثی، معاون وزارت صحت عامه اشاره کرد و افزود او از قوم «هزاره» است. اما آنچه پیداست همچنان در میان اعضای کابینه هیچ زنی حضور ندارد.

سخنگوی طالبان سه‌شنبه، 7 سپتامبر ضمن اعلام تشکیل دولت موقت در افغانستان، گفت که ملا محمدحسن، ریاست دولت جدید این کشور و ملا عبدالغنی برادر، پست معاون نخست وزیر افغانستان را برعهده می‌گیرند.

در همین راستا مولوی محمد یعقوب (پسر ملا عمر بنیانگذار گروه طالبان) متولی پست وزارت دفاع و سراج الدین حقانی (پسر جلال‌الدین حقانی بنیانگذار شبکه حقانی که در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا قرار دارد) پست وزارت داخله افغانستان را بر عهده خواهد گرفت.

امیرخان متقی نیز از سوی گروه طالبان به‌عنوان وزیر خارجه دولت موقت اعلام شده است. همچنین هدایت‌الله بدری به‌عنوان سرپرست وزارت دارایی در دولت جدید این کشور منصوب شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم