.
.
.

زندگی مخفیانه قاضی‌های زن افغانستان از ترس انتقام‌جویی محکومان

گروه طالبان پس از تسلط بر افغانستان تمام زندانی‌ها را در این کشور آزاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

«سی‌ان‌ان»، گزارش داده است تعداد از قاضی‌های زن در حکومت پیشین افغانستان، از ترس انتقام‌جویی زندانیانی که از سوی طالبان آزاد شده‌اند خود را در خانه حبس کرده و مخفیانه زندگی می‌کنند.

این رسانه آمریکایی نوشته است قاضی‌های زن نگرانند، مبادا زندانیانی را که در حکومت پیشین به زندان محکوم کرده بودند اکنون دست به انتقام‌جویی علیه آنها بزنند.

نبیلا نام مستعار، یکی از قاضی‌های زن افغانستانی به «سی‌ان‌ان» گفته است مجرمانی که توسط طالبان از زندان آزاد شده‌اند اکنون به‌دنبال انتقام‌گیری از او هستند.

این قاضی زن افغان افزود پس تسلط از طالبان بر افغانستان، چندین بار از شماره‌ تماس‌های ناشناس با او تماس گرفته شده و مورد تهدید قرار گرفته است.

برخی از قاضی‌های زن در این کشور، با ورود طالبان به کابل، افغانستان را ترک کرده‌اند، تعدادی از آنها اما هنوز هم در کابل حضور دارند.

بر بنیاد این گزارش، قاضی‌های زن در حکومت پیشین افغانستان، ریاست اداره‌هایی را به عهده داشتند که وظایف‌ رسیدگی به پرونده‌های خشونت‌ علیه زنان، تجاوز، قتل و آزار و اذیت‌های خانوادگی را بر عهده داشتند.

قاضی‌های زن در حکومت پیشین نیز همواره مورد تهدید قرار داشتند و برخی از قاضی‌های زن در دوران حکومت اشرف غنی در کابل ترور شدند.

این در حالی است که گروه طالبان اخیرا اعلام کرده بر اساس قوانین شریعت برخی مشاغل برای زنان مناسب نیست، از جمله آنها نمی‌توانند در کابینه حضور داشته باشند و نمی‌توانند به عنوان قاضی کار کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم