تظاهرات در افغانستان در واکنش به انحلال «وزارت امور زنان» توسط طالبان

زنان معترض در کابل: وزارت امور زنان دوباره فعال شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شماری از زنان افغان در کابل، در پی انحلال «وزارت امور زنان» از سوی طالبان و تبدیل شدن آن به وزارت «دعوت، ارشاد، امر به معروف و نهی از منکر»، تظاهرات کردند.

زنان معترض امروز یک‌شنبه، 19 سپتامبر (28 سنبله)، با تجمع مقابل وزارت امور زنان پیشین، شعارهای «تحصیل، کار، آزادی، پیش به‌سوی آبادی» و «حذف زنان=حذف انسان»، سر دادند و از طالبان خواستند وزارت امور زنان را دوباره فعال کند.

آنها همچنان با حمل پلاکاردهای «آزادی بیان ما، نتیجه توان ما»، «آزادی شعار ماست، باعث افتخار ماست» و «خاک پاکم را گرفتی، درس و مشقم را نگیر»، خواهان بازگشایی دروازه‌های مدارس و دانشگاه‌ها به روی دختران شدند.

وزارت معارف طالبان، روز گذشته دروازه‌های مدارس پسرانه در این کشور را به روی دانش آموزان بازگشایی کرد، اما دروازه‌های مدارس دخترانه همچنان مسدود است. گفته می‌شود که به معلمان زن که پیشتر در مدارس پسرانه شاغل بودند هم اجازه بازگشت به کار داده نشده است.

زنان معترض افغانستانی، در این اعتراضات نیز خواهان برابری حقوق خود با مردان شدند. هرچند طالبان به این باور است که حقوق زنان بر اساس قوانین «شریعت» اسلام به آنها داده خواهد شد.

برخی از معترضین هشدار داده‌اند تا زمانی که وزارت امور زنان دوباره فعال نشود و دروازه‌های مدارس به روی دختران گشوده نشوند، به اعتراضات مدنی خود ادامه خواهند داد.

پیش از این نیز زنان افغانستان در شهرهای مختلف علیه طالبان دست به تظاهرات زده بودند، اما عناصر طالبان با استفاده از زور و شلاق آنها را متفرق ساخته و در برخی موارد معترضان از سوی طالبان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم