.
.
.

مدارس افغانستان بدون دانش ‌آموزان دختر بازگشایی شد

نگرانی‌ها از محروم شدن دختران از تعلیم و تحصیل در افغانستان افزایش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت معارف طالبان از بازگشایی مدارس پسرانه در افغانستان خبر داده و افزوده است تمام مدارس خصوصی و دولتی از امروز بازگشایی خواهد شد اما دروازه‌های مدارس دخترانه در این کشور همچنان مسدود خواهد بود.

این وزارت 17 سپتامبر (26 سنبله)، در فیسبوک با نشر یک اعلامیه، از دانش آموزان پسر مدارس و مراکز علمی دینی خواسته است تا امروز شنبه به دروس خویش حاضر شوند.

همچنان در اعلامیه آمده است که تنها استادان مرد باید پس از بازگشایی مدارس به مشاغل‌شان بازگردند و در مورد استادان زن اشاره صورت نگرفته است در حالی که قبل از سقوط حکومت پیشین، استادان زن در مدارس پسرانه این کشور حضور پر رنگ داشتند.

اکنون نگرانی‌‌ها از محروم ساختن زنان و دختران از مدارس و دانشگاه‌ها و همچنان محدود کردن مشاغل برای آنها، بیش از هر زمان دیگر افزایش یافته است و اکثر شهروندان به این باور‌اند که این اقدام طالبان گامی برای وضع محدودیت برای زنان و دختران است.

هر چند پیش‌تر اعضای این گروه بارها اعلام کرده‌اند که زنان و دختران می‌توانند بر اساس قوانین «شریعت» آموزش ببینند و شاغل باشند اما دیده می‌شود که در عمل چنین چیزی نیست.

ممنوعیت تحصیل دختران در افغانستان
ممنوعیت تحصیل دختران در افغانستان

پیش‌تر عبدالباقی حقانی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی کابینه «موقت» طالبان، در نخستین روزهای فعالیت خود کلاس‌های درس مختلط را «خلاف ارزش‌های اسلامی و ملی افغانستان» خواند و گفت، به آموزش مختلط دختران و پسران در دانشگاه‌های دولتی افغانستان پایان داده خواهد شد.

او در 12 سپتامبر (21 سنبله)، در یک نشست خبری در کابل گفت، طرح پایان آموزش مختلط از سوی شوراهای علمی دانشگاه‌ها تصویب و برای اجرایی شدن به وزارت تحصیلات عالی طالبان رسیده است.

حقانی، آموزش دختران و پسران زیر یک سقف را خلاف ارزش‌های اسلامی و ملی افغانستان خواند و گفته است برای جداسازی کلاس‌های درسی دانشجویان تا کنون سه طرح از سوی وزارت تحصیلات عالی ارائه شده است.