.
.
.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران: فعالیت 153 رسانه از سوی طالبان متوقف شده است

طی روزهای اخیر چندین مورد ضرب و شتم خبرنگاران افغان از سوی طالبان به ثبت رسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فدراسیون بین‌المللی رونامه‌نگاران، با ابراز نگرانی از افزایش خشونت از سوی طالبان علیه روزنامه‌نگاران افغانستان، اعلام کرده است که هزاران کارمند رسانه‌ای در این کشور متاثر شده‌اند.

این فدراسیون جمعه 17 سپتامبر (26 سنبله) گزارش خود را به نشر رسانده که بر بنیاد آن، پس از تسلط طالبان بر افغانستان، تاکنون 153 رسانه در این کشور مجبور شده‌اند فعالیت‌های خویش را متوقف کنند.

بر اساس گزارش فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، 7 هزار کارمند رسانه‌ای از تسلط طالبان متاثر شده‌اند و زنان شاغل در رسانه‌ها نیز از کار محروم گردیده‌اند.

به باور این فدراسیون، رهایی بیش از یک هزار زندانی توسط گروه طالبان، جان روزنامه‌نگاران را بیشتر در معرض خطر قرار داده است، به این دلیل که آنها روند بازداشت مجرمان را در حکومت پیش تحت پوشش قرار داده بودند.

آنتونی بلانگر، رئیس فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران گفته است: «من معتقدم آنچه ما شاهد ظهور آن خواهیم بود، یک رسانه رسمی-یک رسانه طالبانی بدون حضور زن است.»

این فدراسیون افزوده است، گزارش‌های بازداشت، ضبط وسایل روزنامه‌نگاران و حتی شکنجه‌ای روزنامه‌نگاران افغان از سوی عناصر طالبان در حال افزایش و این موضوع را نگران کننده خوانده است.

در این گزارش آمده است که بیش از 150 کارمند رسانه‌ای این کشور، با ارسال نامه‌ای سرگشاده به سازمان ملل متحد، خواهان اقدامات مشخص، برای نجات جان روزنامه‌نگاران افغان شده‌اند.

2 روزنامه‌نگار وابسته به روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان، 10 روز پیش هنگام پوشش تظاهرات مدنی زنان در کابل، از سوی عناصر طالبان بازداشت و بگونه‌ای بی‌رحمانه مورد شکنجه قرار گرفتند.

پیش‌تر گروه طالبان با صدور یک اعلامیه از شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی در ولایت (استان) قندهار در جنوب این کشور خواست که دیگر صدای موسیقی و صدای مجریان زن از رسانه‌ها پخش نشود.

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان، یک‌شنبه 29 اوت تایید کرد که بر بنیاد دستور جدید از سوی طالبان، پخش موسیقی و پخش صدای زنان و حتی برنامه‌هایی که زنان در آن دخیل هستند، ممنوع اعلام شده است.