.
.
.

آیا ملا برادر با ادامه اختلافات طالبان و حقانی به حاشیه خواهد رفت؟

ملا عبدالغنی برادر در مراسم استقبال از وزیر خارجه قطر و اولین نشست شورای وزیران طالبان غایب بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع مطلع می‌گویند که در درگیری اخیر میان رهبران گروه طالبان از سویی و شبکه حقانی از سوی دیگر در کاخ ریاست جمهوری افغانستان در کابل، برخی‌ها تلاش کردند در تبادل رگبار گلوله میان دو طرف صدای عبدالغنی برادر، معاون رئیس الوزرای طالبان را خاموش کنند.

طی روزهای اخیر خبرهایی درباره بروز اختلافات بزرگ میان رهبران طالبان و شبکه حقانی درباره تشکیل حکومت در افغانستان به طور گسترده‌ای منتشر شده است. در برخی گزارش‌ها و اطلاعات منتشر شده گفته شده که «نزاع» شدیدی میان ملا عبدالغنی برادر، معاون رئیس الوزرای دولت طالبان و خلیل الرحمن حقانی، یکی از فرماندهان شبکه حقانی روی داده است.

به نظر می‌رسد وقوع این درگیری شدید میان معاون رئیس الوزرای طالبان و خلیل الرحمن حقانی، ملا برادر را بر آن داشته تا چند روز پیش در یک فایل ویدیوئی اعلام کند که او در خارج از کابل است و به رسانه‌ها دسترسی ندارد تا از این طریق زخمی شدن خود در این درگیری‌ها را تکذیب کرده و تاکید کند که هیچ اختلاف داخلی میان جناح‌های گروه طالبان وجود ندارد.

تلاش برای خاموش کردن ملا برادر

انتشار فایل تصویری ملا برادر در چنین شرایطی نه تنها منجر به تکذیب اخبار منتشره درباره وقایع کاخ ریاست جمهوری افغانستان نشده بلکه به تردیدها در این‌باره بیشتر دامن زده است. برخی منابع مطلع که خواستند نامشان فاش نشود از وقایع آن روز کاخ ریاست جمهوری افغانستان پرده برداشتند.

به گفته این منابع آن گونه که خبرگزاری بلومبرگ جمعه 17 سپتامبر از آنها نقل کرده ملا عبدالغنی برادر که ایالات متحده آمریکا و متحدان واشینگتن امیدوار بودند تا صدای معتدل درون حکومت طالبان باشد، پس از آن‌که برخی‌ها در وقایعی دراماتیک کاخ ریاست جمهوری تلاش کردند در تبادل گلوله صدای او را خاموش کنند، اکنون به حاشیه رانده شده است.

ضرب و شتم فیزیکی و تبادل گلوله

این منابع توضیح دادند که ملا عبدالغنی برادر که مذاکرات صلح با ایالات متحده را پیش برده است در آن روز و طی رایزنی‌ها برای تشکیل حکومت طالبان از سوی یکی از رهبران شبکه حقانی که از سوی آمریکا در اوایل سپتامبر در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده شده بود مورد ضرب و شتم فیزیکی قرار گرفته است.

به گفته این منابع ملا برادر، «مرد شماره دو گروه طالبان» در تلاش بود تا حکومتی جامع شامل رهبرانی خارج از گروه طالبان و اقلیت‌های قومی در افغانستان تشکیل دهد تا این حکومت بتواند مشروعیت بیشتری در جهان کسب کند.

اما در ادامه همان جلسه خلیل الرحمن حقانی از سخنان ملا برادر به خشم آمده و از صندلی خود برخاسته و او را با مشت و لگد مورد ضرب و شتم قرار داده است. پس از آن محافظان شخصی دو طرف در این نزاع دخالت کرده و یکدیگر را به رگبار گلوله بستند که در این تیراندازی متقابل یکی کشته و چند نفر دیگر از آنها زخمی شدند.

خروج ملا برادر از کابل

ملا برادر در حالی که مجروح نشده است از آن وقت کابل را ترک کرده و به ولایت قندهار، پایگاه گروه طالبان رفته تا در آنجا با هبت‌الله آخوندزاده، رهبر دینی طالبان دیدار کند.

شایان ذکر است که دولت موقت طالبان که 7 سپتامبر خبر تشکیل آن اعلام شده هیچ شخصی را از خارج از گروه طالبان در بر نمی‌گیرد. و در این دولت تازه تاسیس خانواده حقانی 4 پست بر عهده گرفته‌اند به طوری که سراج الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی یکی از برجسته‌ترین افراد تحت پیگرد پلیس فدرال آمریکا «FBI» به عنوان سرپرست وزارت داخله افغانستان منصوب شد. و این در حالی است که ملا عبدالغنی برادر در این دولت جدید به عنوان یکی از معاونان رئیس الوزرای طالبان منصوب شده است.

الملا عبد الغني برادر رئيس دفتر سياسى  طالبان
الملا عبد الغني برادر رئيس دفتر سياسى طالبان

هفته گذشته طالبان گزارش‌ها درباره وقوع درگیری در میان اعضای دولت این گروه را تکذیب کرد. پس از آن ملا برادر از تلویزیون رسمی شایعه‌ها درباره زخمی یا حتی کشته شدن او را تکذیب کرد. او در سخنرانی کوتاهی گفت:«من بخیر و سلامت هستم»، ملا برادر در ادامه تاکید کرد که اخبار و گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها درباره اختلافات داخلی نادرست است.

دیدار مسئول قطری

ملا برادر که از جایگاه و اعتبار خوبی در میان گروه طالبان برخوردار است در 12 سپتامبر در مراسم استقبال از شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر در کابل حاضر نبود و در اولین نشست شورای وزیران طالبان طی این هفته غایب بود.

پس از آن اما او علت غیبت خود را عدم اطلاع قبلی از دیدار وزیر خارجه قطر توجیه کرد و گفت او در سفری خارج از پایتخت بوده و نتوانسته سفر خود را کوتاه کرده و به کابل بازگردد.

«هیچ‌گاه به حاشیه رانده نخواهد شد»

از سویی بلال کریمی، سخنگوی طالبان در تماسی تلفنی با خبرگزاری بلومبرگ توضیح داد که ملا برادر «هیچ‌گاه به حاشیه رانده نشده است»، و پیش‌بینی کرد که به زودی بازگردد و تاکید کرد که اختلافی میان رهبران طالبان وجود ندارد.

عبدالغنی ملابرادر
عبدالغنی ملابرادر

از طرفی انس حقانی، یکی از رهبران اصلی شبکه حقانی در توییتر وجود هر گونه اختلاف را تکذیب کرد.

شایان ذکر است که رابطه میان شبکه حقانی و بعضی از رهبران طالبان از سال‌ها پیش شاهد تنش‌هایی بوده است و اکنون فشارهای خارجی و عدم به رسمیت شناختن دولت جدید طالبان از سوی جامعه‌ بین‌المللی به خاطر وجود عناصری در ترکیب این دولت از شبکه حقانی که در فهرست سازمان تروریستی قرار داده شده‌اند، تنش‌های میان این دو گروه را تشدید و اختلافات پشت پرده میان آنها را تعمیق کرده است.