طالبان و ایران؛ «چگونه دشمنان سابق دوست شدند»

روابط کابل با واشینگتن تحت تأثیر روابط واشینگتن با تهران قرار خواهد گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بکتاش سیاوش، مشاور ارشد سیاسی سابق رئیس پارلمان افغانستان گفته است که روابط طالبان با جمهوری اسلامی ایران پس از حمله آمریکا به افغانستان تغییرات چشمگیری به خود دیده است، که باعث شده این دو دشمن سابق با هم دوست شوند.

سیاوش، در مقاله‌ای برای وبگاه «اینترنشنال پالیسی دیجست»، نوشته است که در اولین دوره حکومت طالبان در سال 1996، آنها با ایران دشمنی می‌کردند. این خصومت باعث شد طالبان دیپلمات‌های ایرانی را در مزار شریف به قتل برسانند، و ایران نیز در مقابل از نیروهای مقاومت ضد طالبان حمایت کرد.

Advertisement

با این وجود، پس از حمله آمریکا به افغانستان و براندازی حکومت طالبان در سال 2001، ایران به طالبان نزدیک شد، زیرا هر دو با آمریکا می‌جنگیدند. در این دوران، ایران از طالبان حمایت می‌کرد و منابع مورد نیاز برای مبارزه با دولت مرکزی و نیروهای آمریکایی را در اختیار آنها قرار می‌داد. حتی جانشین ملاعمر رهبر طالبان، اختر محمد منصور، چندین مرتبه با مقامات ایرانی دیدار کرد.

به گفته سیاوش، علاوه بر مبارزه با یک دشمن مشترک، «تجارت تریاک» نیز روابط طالبان با ایران را تقویت کرده است. به گفته مقامات آمریکایی، «نیروی قدس» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تجارت جهانی مواد مخدر با طالبان شریک است.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری اسبق ایران، یک بار در ملاء عام اعلام کرد که مقامات ایرانی می‌خواهند او را «سانسور» کنند، چرا که او از «ارتباطات فاسد» میان نیروهای امنیتی ایران و طالبان انتقاد می‌کند.

این سیاستمدار افغان نتیجه می‌گیرد که روابط بین طالبان و ایران بر اساس منافع مشترک است، و نه راهبرد بلندمدت. اگرچه دشمنی با ایالات متحده مبنای این روابط دوجانبه قرار گرفته است، اما هنوز تفاوت‌های اساسی میان تهران و طالبان وجود دارد که در آینده در بوته آزمایش قرار خواهد گرفت.

با این وجود، خروج آمریکا از افغانستان چشم‌انداز سیاسی منطقه را تغییر داده است. پس از خروج نیروهای نظامی آمریکایی از افغانستان، روابط کابل با واشینگتن تحت تأثیر روابط واشینگتن با کشورهای منطقه، از جمله ایران قرار خواهد گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم