کمیسر عالی سازمان ملل: وضعیت حقوق بشر در افغانستان ناامیدکننده است

کشورهای جهان متعهد شده‌اند تا پایان سال 2021 به شهروندان افغانستان بیش از یک میلیارد دلار کمک بشردوستانه نمایند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

فیلیپو گراندی، کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، در پایان سفر سه روزه خود به افغانستان، وضعیت حقوق بشر در این کشور را ناامیدکننده خوانده است.

دفتر معاونت سازمان ملل «یوناما» در افغانستان، پنج‌شنبه، 16 سپتامبر (25 سنبله)، اعلام کرده است وضعیت حقوق بشری نگران کننده است و خواهان کمک‌های بشردوستانه فوری برای بیجاشدگان (آواره‌های) جنگ در این کشور شده است.

Advertisement

گراندی، از جامعه بین‌المللی خواسته است به‌گونه‌ای فوری با افغانستان ارتباط برقرار کنند تا از بروز فاجعه بزرگتر که نه تنها کشورهای منطقه، بلکه جهان را متاثر خواهد ساخت جلوگیری کنند.

او هشدار داده است «در صورتی‌که خدمات عمومی و اقتصادی در این کشور فروبپاشد، شاهد مصیبت بزرگ‌تر، بی‌ثباتی و آوارگی بیشتر در داخل و خارج از این کشور خواهیم بود.»

در اعلامیه آمده است: «حتی قبل از حوادثی که طی چند هفته گذشته رخ داد، بیش از 18 میلیون افغان، نیازمند کمک‌های فوری بشردوستانه بودند.» همچنان آمار بیجاشدگان داخلی در اثر جنگ‌ها بیش از 3 و نیم میلیون نفر خوانده شده است. تنها در 2021 میلادی، حدود 640 هزار نفر مبجور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.

گراندی در سفر خود با مقامات دولت «موقت» طالبان و کارمندان سازمان ملل که مصروف خدمات بشردوستانه هستند دیدار کرده است.

از سوی دیگر یوناما در یک اعلامیه جداگانه از دیدار دیبرا لاینز، نماینده خاص دبیرکل سازمان ملل و معاون او در امور مصونیت و امنیت، با عبدالحق وثیق، رئیس امنیت طالبان خبر داده است.

بر اساس اعلامیه، در این دیدار بر تامین امنیت کارمندان سازمان ملل، تهدیدات شاخه‌ای خراسان گروه «داعش» و اهمیت کمک‌های بشردوستانه به افغانستان بحث و تبادل نظر صورت گرفته است.

در نشست بین‌المللی کمک مالی به افغانستان، که دوشنبه 13 سپتامبر (22 سنبله)، در ژنو برگزار شد، کشورهای جهان متعهد شدند که تا پایان سال 2021 بیش از یک میلیارد دالر (دلار) به شهروندان این کشور کمک کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم