طالبان: محدودیت‌ها رفع و کمک‌های بشردوستانه به پنجشیر فرستاده می‌شود

کابینه طالبان تدابیر لازم را برای تامین امنیت تاجران، صرافان و کارشناسان افغان اتخاذ می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت طالبان از رفع محدودیت‌ها و تسهیل ارسال کمک‌های بشردوستانه به ولایت پنجشیر افغانستان خبر داد. همچنین قرار است اقدامات لازم برای رفع محدودیت‌های شبکه‌های مخابراتی در این ولایت اتخاذ شود.

آژانس خبری «باختر»، خبرگزاری دولتی افغانستان گزارش داد که در نخستین نشست کابینه طالبان که چهارشنبه، 15 سپتامبر (24 سنبله)، به ریاست ملا محمد حسن آخوند، «رئیس الوزرا» (نخست وزیر) افغانستان در کابل برگزار شده با رفع محدودیت‌ها و ارسال کمک‌های بشردوستانه به ولایت پنجشیر موافقت شده است.

این در حالی است که طی روزهای گذشته اهالی پنجشیر و «جبهه مقاومت ملی افغانستان» از ایجاد اختلال و قطع شدن خدمات شبکه‌های مخابراتی در آن ولایت و ممانعت عناصر طالبان از دسترسی شهروندان این منطقه به مواد غذایی و دارو خبر داده‌اند.

مقامات طالبان اما ایجاد محدودیت و ممانعت از دسترسی شهروندان به مواد غذایی، دارو و هر گونه موارد نقض حقوق بشر توسط جنگجویان این گروه در پنجشیر را رد کرده است.

اتخاذ تدابیر لازم برای تامین امنیت

در نخستین جلسه کابینه طالبان همچنین موضوع توجه جدی و اتخاذ تدابیر لازم برای تامین امنیت تاجران، صرافان و کارشناسان افغان، مورد بررسی قرار گرفت.
بنا به گزارش‌ها، طی روزهای اخیر پول چندین صرافی در کابل از سوی دزدان مسلح به سرقت برده شده و در برخی موارد نیز صرافان از سوی سارقان با ضرب گلوله به قتل رسیده‌اند.

رئیس الوزرای طالبان، در این نشست به سرپرستان وزارت‌ها و دیگر مسئولین دستور داده تا به جدیت به اداره «امورات رسمی دولت» رسیدگی کنند.

طالبان سه‌شنبه، 7 سپتامبر اعضای کابینه «موقت» خود را در افغانستان، اعلام کرد، ذبیح‌الله مجاهد سخنگو و معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ این گروه اعلام کرد، ملا محمد حسن، ریاست دولت جدید این کشور و ملا عبدالغنی برادر، پست معاون نخست وزیر افغانستان را برعهده می‌گیرند.

در دولت جدید افغانستان به رهبری طالبان، مولوی محمد یعقوب (پسر ملا عمر، بنیانگذار این گروه) متولی پست وزارت دفاع و سراج الدین حقانی (پسر جلال‌الدین حقانی، بنیانگذار شبکه حقانی که در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا قرار دارد) پست وزارت داخله این کشور را بر عهده گرفته‌اند.

امیرخان متقی نیز از سوی گروه طالبان به عنوان وزیر خارجه دولت موقت اعلام شده است. همچنین هدایت‌الله بدری به عنوان سرپرست وزارت دارایی در دولت جدید این کشور منصوب شده است.

تاکنون هیچ کشوری، حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است و این گروه تلاش دارد تا در سطح بین‌المللی مشروعیت کسب کند

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید