خلیل‌زاد: فرار اشرف غنی روند انتقال قدرت را مختل کرد

محمداشرف غنی، رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان در روز ورود طالبان به کابل این کشور را ترک کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، اشرف غنی رئیس‌جمهوری پیشین را «مسئول سقوط» این کشور خواند و گفت با «فرار» او نیروهای امنیتی عقب نیشینی کردند و طالبان وارد کابل شدند.

او در گفت‌وگو با روزنامه «فایننشال تایمز» بریتانیا افزوده است ساعاتی قبل از سقوط کابل، بر یک طرح توافق شده بود تا زمانی که دو طرف روی حکومت آینده به توافق نه رسیده‌اند اشرف غنی، همچنان به عنوان رئیس‌جمهوری افغانستان باقی بماند.

Advertisement

خلیل‌زاد افزود: «هرچند جنگجویان طالبان در اطراف کابل حضور داشتند اما بر بنیاد این طرح آنها تا زمان دست یافتن به توافق وارد کابل نمی‌شدند.»

به باور خلیل‌زاد، دلیل سقوط افغانستان به‌دست طالبان «بی‌میلی افغان‌ها به گفت‌وگو برای حل مسالمت‌آمیز این موضوع بود» که در نهایت منجر به سقوط حکومت پیشین شد و ایالات متحده و او، مسئول وضعیت پیش آمده نیستند.

این دیپلمات وزارت خارجه آمریکا همچنان بیان کرده است، «هر آن چیزی که در توان داشت» را برای صلح افغانستان انجام داده است.

تنها چند ساعت قبل از وارد شدن طالبان به کابل، مسئولین امنیتی حکومت پیشین در پیام‌های جداگانه به شهروندان اطمینان دادند که طالبان وارد کابل نخواهند شد.

از سوی دیگر طالبان نیز از جنجگویان خود خواست تا در دروازه‌های کابل باقی بمانند و وارد شهر نشوند، اما با فرار اشرف غنی و مسئولین امنیتی حکومت پیشین آنها به بهانه تامیین امنیت شهروندان و جلوگیری از احتمال غارت اموال و دارایی‌های دولت وارد شهر شدند و خود را به ارگ ریاست جمهوری رساندند.

پیش‌تر غنی، در یک اعلامیه از شهروندان افغانستان عذر خواهی کرد که در دوران حکومت خود نتوانسته است صلح و امنیت را تامین کرده و حاکمیت خود را به شکل دیگری به پایان برساند.

غنی در این اعلامیه یک بار دیگر اتهام خارج کردن میلیون‌ها دالر (دلار) هنگام فرار از افغانستان را رد کرده و افزوده است از تحقیقات مستقل که زیر نظر سازمان ملل در این مورد انجام شود، استقبال می‌کند.

پیش از این، گزارش‌هایی منتشر شده بود که او هنگام خروج از افغانستان میلیون‌ها دالر را با خود برده است. اما غنی پیش از این هم آن را رد کرد و افزود حتی طالبان قصد ترور او را داشتند از همین رو حتی فرصت نداشته که کفش‌هایش را با خود ببرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم