مقامات امنیتی آمریکا: القاعده یک تا دو سال دیگر در افغانستان احیا می‌شود

تعهد طالبان مبنی بر اینکه اجازه نخواهند داد گروه‌های تروریستی از خاک افغانستان استفاده کنند «وعده‌ای توخالی» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مقامات امنیتی ارشد ایالات متحده، با ذکر اینکه برخی اعضای «القاعده» پس از خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان به این کشور بازگشته‌اند، اعلام کردند که این گروه تروریستی می‌تواند در عرض یک تا دو سال آینده در افغانستان احیا شود.

به گزارش روزنامه «نیویورک تایمز»، سه‌شنبه 14 سپتامبر 2021، گرچه طالبان در توافق صلح خود با دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، در فوریه 2020 متعهد شدند که اجازه ندهند گروه‌های تروریستی از خاک افغانستان استفاده کنند، اما به گفته تحلیلگران، این حرف «وعده‌ای توخالی» است.

ژنرال اسکات بریر، مدیر «سازمان اطلاعات دفاعی» آمریکا، روز سه‌شنبه در جریان «اجلاس سالانه اطلاعات و امنیت ملی» گفت: «برآورد محافظه‌کارانهٔ فعلی این است که القاعده یک تا دو سال زمان نیاز دارد تا بتواند خودش را برای حمله به خاک میهن [آمریکا] آماده کند.»

دیوید کوهن، معاون رئیس سازمان امنیت خارجی آمریکا «سیا» نیز گفت: «در حال حاضر مسالهٔ دشوار این است که آیا خواهیم توانست پیش از حملهٔ القاعده و داعشِ افغانستان به میهن‌مان بدانیم که آنها در تدارک حمله هستند یا خیر.» وی تاکید کرد که سیا «انتقال بالقوه القاعده به افغانستان» را زیر نظر دارد.

کوهن از اعضای القاعده که از زمان خروج آمریکا و سقوط دولت قانونی افغانستان به این کشور بازگشته‌اند، نام نبرد. اما امین الحق، رئیس سازمان امنیتی سابق اسامه بن لادن، که در نبرد «توره بوره» در نزدیکی مرز پاکستان کنار وی بود، ماه گذشته در حال بازگشت به استان ننگرهار دیده شده است.

معاون رئیس سیا گفت که این سازمان مجبور است بیشتر روی جمع‌آوری اطلاعات از راه دور، و به اصطلاح عملیات‌های «ورای افق» تکیه کند. کوهن افزود این سازمان امیدوار است بتواند «شبکه‌های اطلاع‌رسان» خود در حوالی افغانستان را تقویت کند. وی گفت: «ما همچنین حتی‌الامکان به دنبال راه‌هایی برای فعالیت از درون افق [داخل افغانستان] هستیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم