صلیب سرخ: خسارت غیرنظامیان در افغانستان 80 درصد افزایش یافته است

دیدبان حقوق بشر حملات به غیرنظامیان از ژانویه 2020 به این طرف باید توسط یک هئیت بین المللی بررسی شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ، از افزایش مجروحان جنگ در افغانستان خبر داده و افزوده در سه ماه گذشته سال جاری میلادی، خسارات غیرنظامیان نسبت به زمان مشابه در سال گذشته، 80 درصد افزایش یافته است.

این کمیته امروز چهارشنبه، 15 سپتامبر (24 سنبله)، با نشر یک اعلامیه نوشته است، از ماه ژوئن تا اوت سال 2021 بیش از 41 هزار مجروح جنگ در مراکز تحت حمایت این کمیته درمان شده‌اند. در اعلامیه خسارات جنگ‌های اخیر در افغانستان «بسیار زیاد» اعلام شده است.

پیش‌تر میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، با اشاره به درگیری‌ها در پنجشیر و گزارش‌ها از تلفات غیرنظامیان در این ولایت (استان)، وضعیت حقوق بشر در این منطقه را نگران‌کننده خوانده بود.

دیدبان حقوق بشر: حمله به غیرنظامیان بررسی شود

دیدبان حقوق بشر و برخی از سازمان‌های حقوق بشری خواهان بررسی حملات طالبان به غیرنظامیان شده و خواسته‌اند، حملاتی که از ماه ژانویه 2020 به این طرف به غیرنظامیان در افغانستان صورت گرفته توسط یک هیئت بین‌المللی بررسی شود.

در اعلامیه‌ای که روز گذشته 14 سپتامبر، از سوی دیدبان حقوق بشر منتشر شد، آمده است که تسلط زود هنگام طالبان بر افغانستان نگرانی‌ها از تشدید بحران حقوق بشری در این کشور را افزایش داده است و باید هیئت حقیقت‌یاب از سوی سازمان ملل برای بررسی اعزام شود.

دیدبان حقوق بشر افزوده است که شماری از روزنامه‌نگاران و مدافعان حقوق بشر از وحشت گروه طالبان مخفی شده‌اند.

از سویی هم این نهاد علاوه کرده است اکنون که گروه طالبان بر قدرت نشسته، چشم اندازی از پاسخگویی طالبان وجود ندارد و این گروه هیچ تمایلی برای پاسخگو کردن فرماندهان خود به‌خصوص آنهایی که مرتکب جنایات جنگی شده‌اند ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم