احمد مسعود به پارلمان اتحادیه اروپا دعوت شد

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که طالبان در پنجشیر غیرنظامیان را نیز کشته‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پارلمان اتحادیه اروپا با صدور قطعنامه‌ 36 ماده‌ای خواستار دعوت احمد مسعود، رهبر «جبهه مقاومت ملی افغانستان» به اجلاس پارلمان و شورای اتحادیه اروپا شد.

پس از سقوط کابل پایتخت افغانستان، احمد مسعود و تعدادی از فرماندهان وابسته به او برای دفاع از ولایت پنجشیر در آنجا مستقر شدند و در برابر گروه طالبان به مقاومت پرداختند.

هر چند در نخست، تلاش‌هایی برای حل مسالمت آمیز موضوع پنجشیر صورت گرفت اما دیدارهای طالبان با مسئولین جبهه مقاومت ملی افغانستان بی‌نتیجه ماند و در نهایت طالبان طی چند روز مقام ولایت و فرماندهی امنیه آن را تصرف کردند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی و معاون وزارت و اطلاعات و فرهنگ طالبان اعلام کرد که با تصرف پنجشیر جنگ در افغانستان پایان یافته است. اما جبهه مقاومت ادعا می‌کند که مقاومت پایان نیافته بلکه تازه آغاز شده است.

پیش‌تر میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، با اشاره به درگیری‌ها در پنجشیر و گزارش‌ها از تلفات غیرنظامیان در این ولایت (استان)، وضعیت حقوق بشر در این منطقه را نگران‌کننده خواند.

باشله، دوشنبه، 13 سپتامبر (22 سنبله)، در چهل‌وهشتمین جلسه‌ شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت حقوق بشر در پنجشیر افزود وضعیت در این ولایت در حال بدتر شدن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم