وزیر خارجه «طالبان»: از حقوق بشری که در خارج درباره‌اش حرف می‌زنند سر درنمی‌آورم

کشورهای کمک‌کننده متعهد شدند مبلغ یک میلیارد دلار به مردم افغانستان کمک کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مولوی امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان مدعی شد که این گروه بدون هیچ‌ مقاومتی بر اغلب ولایت‌های افغانستان تسلط یافته است و افزود که هر شخصی به شرط داشتن مدارک می‌تواند به کشورش وارد یا از آن خارج شود.

مولوی امیرخان متقی سه‌شنبه 14 سپتامبر در اظهاراتی ضمن ابراز تمایل طالبان برای برقراری روابط مثبت با همه کشورها از جمله آن ایالات متحده آمریکا، از جامعه بین‌المللی خواست به مردم افغانستان کمک کند. او همچنین گفت با کشورهایی که مایل به کمک هستند هماهنگی خواهیم کرد.

متقی در رابطه با پرونده حقوق بشری کشورش گفت «از حقوق بشری که در خارج درباره‌اش حرف می‌زنند سر درنمی‌آورم.»

این وزیر طالبان گفت با چالش‌هایی در مناطق مختلف افغانستان مواجه هستیم اما تلاش می‌کنیم خدمات و فرصت‌هایی را برای سرمایه‌گذاران فراهم کنیم.

او همچنین گفت که اوضاع امنیتی در کشورش بهبود یافته و آوارگان جنگی می‌توانند به خانه‌های خود بازگردند. او همچنین اشاره کرد که هر شخصی با در دست داشتن مدارک می‌تواند وارد افغانستان شده یا از آن خارج شود.

این در حالی است که کشورهای کمک‌کننده به افغانستان به دنبال هشدارهای سازمان ملل متحده درباره احتمال «وقوع فاجعه»، در کنفرانسی در ژنو متعهد شدند نزدیک به یک میلیارد دلار به این کشور جنگ‌زده کمک کنند.

آنتونی گوتیرش، دبیرکل سازمان ملل خطاب به وزرای شرکت کننده در این کنفرانس گفت «بسیار مهم» است که سازمان ملل به منظور تسهیل انتقال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و توزیع آن با طالبان ارتباط برقرار کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم