اعتراض نزدیک به 3 هزار خانواده در قندهار به کوچ اجباری

بیشتر معترضین به کوچ اجباری در قندهار را زنانی تشکیل می‌دهد که مردان عضو خانواده‌هایشان را در جنگ‌ها از دست داده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

صدها شهروند افغانستانی در ولایت قندهار در جنوب این کشور علیه کوچ اجباری دست به تظاهرات زده‌اند. معترضان می‌گویند که طالبان به حدود ۳ هزار خانواده‌ای که در منطقه «فرقه کهنه»، در مربوطات حوزه اول شهر قندهار زندگی می‌کنند هشدار داده تا خانه‌هایشان را ترک کنند.

معترضین در این منطقه از ولایت قندهار سه‌شنبه ۱۴ سپتامبر (۲۳ سنبله) به خیابان‌ها آمدند و در نهایت در برابر ساختمان والی قندهار تجمع کردند. معترضان از گروه طالبان خواستند اجازه دهد در خانه‌هایشان بمانند.

اغلب معترضین را زنان تشکیل می‌دهند، زنانی که در دوره حکومت پیشین افغانستان مردان عضو خانواده‌های خویش را در جنگ از دست داده‌اند و اکنون تمام هزینه‌های زندگی را به تنهایی به دوش می‌کشند.

حکومت پیشین افغانستان برای خانواده‌های قربانیان نیروهای امنیتی و برخی از کارمندان دولتی، در این محل زمین‌های وزارت دفاع ملی را توزیع کرده بودند تا برای آنها در آنجا سرپناه بسازند.

به گفته معترضین، با فروپاشی نظام سابق و روی کار آمدن طالبان اکنون تمام اهالی این منطقه، حتی کسانی که نزدیک به ۳۰ سال است در این محل زندگی می‌کنند، مجبور به ترک خانه‌های‌شان شده‌اند.

معترضان می‌گویند که عناصر طالبان روز گذشته، با ساکنان این منطقه هشدار داده‌اند که ظرف سه روز آینده باید خانه‌های‌شان را تخلیه کنند و تنها وسایل ضروری را با خود ببرند.

یکی از زنان معترض که ویدیوی آن در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌است می‌گوید: «ما هیچ جای برای رفتن نداریم، طالبان گفته باید از خانه خود بیرون شوید. ما با هزینه شخصی خود خانه ساخته بودیم.»

در حالی که ساکنان این منطقه در پی هشدارهای طالبان با خطر کوچ اجباری، آوارگی و بی‌خانمان شدن مواجه هستند، برخی گزارش‌ها نیز حاکی است، حاجی یوسف وفا، والی طالبان در شهر قندهار به معترضین گفته که فعلاً در خانه‌های‌شان بمانند.

گفته می‌شود در این اعتراضات، برخی از معترضین و خبرنگاران از سوی عناصر طالبان مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم