.
.
.

سازمان ملل وضعیت حقوق بشر در پنجشیر را «نگران‌کننده» خواند

پیش از این شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز خواستار تحقیق در مورد کشتار غیر نظامیان در پنجشیر شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، با اشاره به درگیری‌ها در پنجشیر و گزارش‌ها از تلفات غیرنظامیان در این ولایت (استان)، وضعیت حقوق بشر در این منطقه را نگران‌کننده خواند.

باشله، امروز دوشنبه، 13 سپتامبر (22 سنبله)، در چهل‌وهشتمین جلسه‌ شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت حقوق بشر در پنجشیر افزود وضعیت در این ولایت در حال بدتر شدن است.

به باور باشله، افغانستان در مواجهه با بحران‌های بشری و اقتصادی وارد مرحله خطرناکی شده است. او تأکید کرده است که شهروندان افغانستان به‌ویژه زنان، دختران، اقلیت‌های قومی و مذهبی عمیقا نگران حقوق‌شان هستند.

او همچنان افزوده است عناصر طالبان بر خلاف تعهداتشان دست به بازداشت نیروهای ارتش و کارمندان حکومت پیشن و خانواده‌های آنها زده‌اند؛ تعدادی از آنها را نیز پس از بازداشت به قتل رسانده‌اند.

به گفته باشله، عناصر طالبان در شهرهای کابل، قندهار، هرات، مزارشریف، گردیز، میمنه سمنگان جستجوی خانه ‌به‌ خانه را برای بازداشت مقامات حکومت پیشین و افغان‌هایی که با ایالات متحده کار کرده‌اند آغاز کرده است.

او همچنان علاوه کرد، سازمان ملل به اطلاعاتی دست یافته است که نشان می‌دهد عناصر طالبان قصد دارند به برخی از نهادها، سازمان‌های غیر دولتی و گروه‌های جامعه مدنی در افغانستان حمله کنند.

از سویی دیگر، رئیس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد، از حذف شدن برخی از ادارات مربوط به زنان، توسط عناصر طالبان ابراز نگرانی کرده و افزوده است که آنها با تصاحب این ادارات و تجهیزاتشان به پرونده‌های حساس نیز دسترسی پیدا کرده‌اند.

باشله، از رفتار خشونت‌ آمیز عناصر طالبان با معترضان و رونامه‌نگاران نیز نگرانی خود را اعلام کرده و افزوده است این گروه در اعتراضات مدنی در ولایت‌های کابل، هرات، غزنی، تخار، غور، نیمروز و بلخ با معترضان و روزنامه‌نگاران رفتار خشونت ‌آمیز داشته‌اند.

او ضمن ابراز نارضایتی و نگرانی از کابینه موقت طالبان که در آن هیچ زنی حضور ندارد و نماینده قومیت‌های غیر پشتون نیز اندک است افزوده، شهروندان افغانستان دولتی را می‌خواهند که در تمام بخش‌های آن زنان و اقلیت‌های قومی و مذهبی حضور داشته باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم